Prememoria HSK-a o Hrvatima u BiH
VLADAMA DRŽAVA EUROPSKE UNIJE, SAD-A, BIH I RH
Zagreb, 25. travanj 2002.
PROMEMORIA HSK-A O HRVATIMA U BIH
Za boljitak svih građana BiH
Hrvatski svjetski kongres (HSK) sa svog sastanka Glavnog odbora u Zagrebu 23. ‘do
travnja 2002. šalje naslovljenima ovu izjavu, želeći upozoriti domaće i međunarodne odgovorne čimbenike na teške prilike Hrvata u BiH, te poduprijeti ostvarenje boljitka svih građana BiH i opće stabilnosti u ovom dijelu svijeta.
Hrvatski narod bez sigurne budućnosti u BiH
Pridružujući se zabrinutim glasovima s domaćih i svjetskih strana, molimo da odgovorni u domaćoj i međunarodnoj javnosti poduzmu mjere da se prema Hrvatskom narodu u BiH prestane postupati kao prema obespravljenoj nacionalnoj manjini. Hrvatsko stanovništvo je za vrijeme rata u BiH najviše stradalo, na što između ostalog ukazuje i činjenica da ih je tamo ostalo samo oko 50 % od predratnog broja. U visokim krugovima Međunarodne zajednice se nažalost i dalje neopravdano inzistira upravo na hrvatskoj krivnji. Uzmimo za primjer sljedeći događaj: osmorica Hrvata su u svjetskim medijima bila ozloglašena kao ratni zločinci i spektakularno odvedena pred sud u Den Haag, da bi se naknadno ustanovilo kako su optužnice bile bez osnove. Stoga su ih pustili na slobodu, ali je to učinjeno medijski tiho i bez ikakve nadoknade krivooptuženima.
HSK posebice ukazuje na nužnost poduzimanja odgovarajućih gospodarskih i političkih mjera za zaustavljanje iseljavanja bosanskohercegovačkih Hrvata, te za omogućavanje povratka Hrvata u BiH i njihov ostanak na vlastitim ognjištima. Tražeći prava za hrvatski narod u BiH, HSK uvažava sva legitimna prava srpskog i bošnjačkog naroda u BiH utemeljena na međunarodnim poveljama o ljudskim pravima i pravima naroda.
Protiv nedemokratskih i nasilnih postupaka Međunarodne zajednice
lako je Međunarodna zajednica, makar i s kobnim zakašnjenjem, zaustavila rat u BiH i gospodarski joj pomogla, ipak ju građani BiH zbog nasilnih i nedemokratskih postupaka pamte po zlu. To se posebice odnosi na bahate predstavnike Međunarodne zajednice i moćne zapadne zemlje iz kojih oni dolaze. Jer eto, i u danjašnje vrijeme se događa da se jednom narodu gazi pravo na medijski prostor, potiskuje jezik i školstvo, nameću diktatorska izborna pravila, vojskom i tenkovima vrši “supervizija banaka” i dr. U općem interesu zahtijevamo da se prekine s takvom praksom, da se osude takvi postupci i poprave nastale štete.
Mogućnost primjene švicarskog i belgijskog modela u BiH
Kao i čitav misleći svijet, tako smo i mi svjesni da su dosadašnja međunarodna politička rješenja nepravedna za BiH i opasna za mirnu budućnost naroda u BiH. Stoga predlažemo da se pri traženju najboljeg rješenja za BiH razmotre švicarski i belgijski kantonaini modeli. Mišljenja smo da bi se u današnjim uvjetima u BiH mogla primijeniti isprobana iskustva Švicarske i Belgije, koja osiguravaju prava naroda i pri tome u najvećoj mjeri osiguravaju očuvanje jezičnih, vjerskih, odnosno svih nacionalnih i drugih kulturnih vrijednosti naroda u svim krajevima.
Za Hrvatski svjetski kongres (HSK)
prof. dr. Šimun Šito Ćorić, predsjednik