Konvencija HSK-a u ožujku
Ova krovna hrvatska iseljenička udruga objedinjuje 30 nacionalnih kongresa iz 30 država svijeta u kojima hrvatski iseljenici žive u imalo većem broju.
Konvencija HSK održat će se u Zagrebu od 10. do 12. ožujka 2011. godine u velikoj dvorani HMI-a u Zagrebu. Bit će to susret delegata nacionalnih kongresa diljem svijeta u godini u kojoj ova krovna hrvatska iseljenička udruga slavi svoj 18. rođendan.
Hrvatski svjetski kongres/Croatian World Kongress je osnovan 1993. godine u Zagrebu, a kao krovna hrvatska iseljenička udruga objedinjuje 30 nacionalnih kongresa iz 30 država svijeta u kojima hrvatski iseljenici žive u imalo većem broju. HSK je neprofitna, nevladina i nestranačka organizacija koja okuplja i povezuje hrvatske iseljeničke udruge i ustanove izvan domovine, a u cilju stvaranja uvjeta za njihovo što uspješnije djelovanje za nedvojbene interese, kako domovine tako i izvandomovinstva.
HSK na svjetskoj i nacionalnim razinama djeluje kroz radne odbore (RO za gospodarstvo i ulaganje; za autohtone hrvatske manjine; za kulturu, prosvjetu i šport; za promidžbu, medije, lobi; za mladež; za povratak u domovinu; za čuvanje hrvatske baštine…). Kongres je član ECOSOC-a Vijeća Ujedinjenih naroda s konzultativnim statusom.
Na svojim redovitim godišnjim susretima u domovini HSK dodjeljuje vrijedna godišnja priznanja i nagrade značajnim pojedincima i institucijama (nagrada HSK za promicanje hrvatskih interesa u svijetu, zahvalnica strancu za promicanje hrvatskih nacionalnih interesa, nagrada HSK za medijsko praćenje Hrvata izvan domovine, godišnja nagrada HSK za brigu o okolišu..).
Hrvatski svjetski kongres djeluje u 30 država, među kojima u Argentini, Australiji, Austriji, Belgiji, Brazilu, Crnoj Gori, Čileu, Danskoj, Francuskoj, Italiji, JAR-u, Kanadi, Lihtenštajnu, Mađarskoj, Makedoniji, Nizozemskoj, Norveškoj, Novom Zelandu, Njemačkoj, Peruu, Rumunjskoj, SAD-u, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji, Švedskoj, Švicarskoj, Urugvaju i Velikoj Britaniji.
Predsjednik Kongresa je Josip Ante Sovulj (SAD), glasnogovornik fra Šimun Šito Čorić (Švicarska), glavni tajnik Franjo Pavić (Njemačka), a ravnateljica Domovinskog sjedišta Željka Lešić, novinarka časopisa „Matica“.
Diana Šimurina Šoufek