Hrvatska nastava u Hessenu prelazi u nadležnost MZOŠ-a
U Zagrebu je održana 5. sjednica Mješovitog hrvatsko-njemačkog stručnog povjerenstva za obrazovanje hrvatskih učenica i učenika u Saveznoj Republici Njemačkoj.
Voditelj hrvatskog izaslanstva bila je Ivana Puljiz, ravnateljica Uprave za međunarodnu suradnju i europske integracije u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, a voditelj njemačkog izaslanstva bio je Ludwig Hecke, državni tajnik u Ministarstvu školstva i dalje izobrazbe savezne zemlje Sjeverne Rajne i Vestfalije.
Na sjednici su tematizirane obrazovna zastupljenost hrvatskih učenica i učenika u redovnim školama te organizacija nastave hrvatskoga jezika i kulture u SR Njemačkoj.
Navedeno je da najveći broj hrvatskih učenika i učenica pohađa škole u saveznim zemljama Baden-Württemberg, Sjeverna Rajna i Vestfalija, Bavarska i Hessen te da su u usporedbi s drugim stranim učenicama i učenicima hrvatski učenici i učenice iznadprosječno uspješni.
Nastava hrvatskoga jezika i kulture u SR Njemačkoj organizirana je na dva načina: nastava integrirana u obrazovni sustav koju organiziraju i provode obrazovne vlasti SR Njemačke, i to u saveznim zemljama Hessen, Nordrhein-Westfalen i Rheinland-Pfalz te nastava u nadležnosti Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa koja se održava na području saveznih zemalja Baden-Württemberg, Bavarska, Berlin, Bremen, Hamburg i Saarland. U oba ova modela hrvatsku nastavu ukupno pohađa oko 4.750 učenika.
U protokolu je potvrđen početak postupka preuzimanja hrvatske nastave u nadležnost Republike Hrvatske u saveznoj zemlji Hessen, temeljem čega će od školske godine 2011./2012. Ministarstvo u Hessen uputiti tri učitelja. U tom smislu svakako je pogodovala inicijativa roditelja, katoličkih misija i hrvatskih udruga iz Hessena koji su se angažirali i prikupili potpise potpore hrvatskoj nastavi koji su susretljivošću Generalnog konzulata RH u Frankfurtu upućeni u MZOŠ.
Na sastanku u Zagrebu je ukazano na potrebu pronalaženja novih rješenja za održavanje hrvatske nastave vezano uz uvođenje cjelodnevne nastave u SR Njemačkoj.
Iskazana je također spremnost hrvatske i njemačke strane za još bolju zajedničku suradnju, osobito u omogućivanju certificiranja poznavanja hrvatskoga jezika te u daljnjem razvijanju suradnje između hrvatskih i njemačkih škola.
Isto tako, istaknute su brojne mjere koje se u obrazovnom sustavu Republike Hrvatske poduzimaju s ciljem podupiranja učenja njemačkog jezika.
Dogovoreno je da će se 6. sjednica Mješovitog hrvatsko-njemačkog stručnog povjerenstva za obrazovanje hrvatskih učenica i učenika u SR Njemačkoj održati 2015. godine, a domaćin sjednice će biti SR Njemačka.
Viši stručni savjetnik u Upravi za međunarodnu suradnju i europske integracije pri MZOŠ-u, Milan Bošnjak, ocijenio je da je zagrebačka sjednica protekla u radnoj, ali i vrlo pozitivnoj atmosferi. „Mislim da svakako možemo biti zadovoljni razumijevanjem njemačke strane za obrazovanje hrvatskih učenica i učenika u SR Njemačkoj i postignutim dogovorima“, zaključio je Bošnjak.
Edi Zelić
www.matis.hr