Hrvatska veleposlanica u vrhu NATO-a
Smatram da je to velik uspjeh ne samo za mene osobno, nego i za hrvatsku državu, Vladu i diplomaciju, kazala je Vjesniku u srijedu Kolinda Grabar Kitarović, nakon što je imenovana za pomoćnicu glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju.
“Zahvaljujem svima na potpori, ali o detaljima imenovanja u ovom trenutku još ne mogu govoriti”, kaže hrvatska veleposlanica u Washingtonu. Očekuje se da će sljedećih mjesec, dva Kolinda Grabar Kitarović obaviti nužne pripreme za preuzimanje visoke dužnosti u Bruxellesu, ali i obaviti poslove vezane za rad hrvatskog veleposlanstva u Sjedinjenim Državama. Grabar Kitarović tri godine je veleposlanica u SAD-u, što je inače uobičajen veleposlanički mandat po američkim standardima. Kolinda Grabar Kitarović prva je žena u povijesti koja je imenovana u sam vrh NATO-a, i bit će jedina žena među sedam pomoćnika glavnog tajnika. Zanimljivo je da je prije dva mjeseca NATO prvi put izabrao i ženu za glasnogovornicu, dugogodišnju novinarku BBC-a Oanu Lungescu. Procedura za imenovanje pomoćnice glavnog tajnika bila je iznimno stroga i komplicirana, pa na dva javna natječaja, unatoč tome što se javilo mnogo kandidata, NATO nikoga nije izabrao. Naime, NATO je ocijenio kako je bolje da ne izaberu nikoga, nego kandidata koji po svim kriterijima ne dobiva zeleno svjetlo. Kolinda Grabar Kitarović izabrana je na trećem natječaju. U ponedjeljak ujutro glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen obavijestio je svoje suradnike i veleposlanike članica zemalja o imenovanju Kolinde Grabar Kitarović za njegovu pomoćnicu za javnu diplomaciju. Imenovanje je u Bruxellesu pozitivno prihvaćeno, jer Kolinda Grabar Kitarović, kao bivša ministrica vanjskih poslova i veleposlanica u Washingtonu, uživa velik ugled. Iako je Hrvatska vrlo kratko članica NATO-a, imenovanje Kolinde Grabar Kitarović potvrda je ugleda koji ima kao mala zemlja koja je već pokazala spremnost aktivnog sudjelovanja u radu vojnog saveza. U tom smislu Hrvatska je dobila pohvale i na prošlom summitu NATO-a u Lisabonu, a vrlo pohvalno o angažmanu Hrvatske govorio je i glavni tajnik Rasmussen. Ovo imenovanje bez sumnje je i rezultat ugleda koji Grabar Kitarović ima u diplomaciji i politici, ali i rezultat angažmana Hrvatske unutar NATO-a. To je bez sumnje i priznanje hrvatskoj diplomaciji, koje dolazi nakon imenovanja Ivana Šimonovića za pomoćnika glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona za ljudska prava.
Kolinda Grabar Kitarović rodom je Riječanka, a diplomirala je engleski i španjolski jezik. Magistrirala je na Fakultetu političkih znanosti, a od 1993. radi u Ministarstvu vanjskih poslova. U hrvatskom veleposlanstvu u Torontu u Kanadi bila je diplomatski savjetnik, a zatim ministar-savjetnik. Godine 2005. postaje ministrica europskih integracija te voditeljica državnog izaslanstva za pregovore s Europskom unijom. Nakon spajanja Ministarstva za europske integracije s Ministarstvom vanjskih poslova postaje šefica diplomacije, ali dolazi u sukob s tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom, koji nije trpio njezine kritike vezane za pregovarački proces i funkcioniranje hrvatske diplomacije. Iako je Sanader činio snažan pritisak na Kolindu Grabar Kitarović i potpuno je želio marginalizirati, svoj mandat ministrice vanjskih poslova odlično je odradila i nakon toga je imenovana za hrvatsku veleposlanicu u Washingtonu. I tamo je pokazala stručnost i studioznost u radu, što su cijenili i američki domaćini, koji su podržali njezino imenovanje na visoku dužnost u NATO-u u Bruxellesu.
Preuzeto s www.matis.hr