Izaslanstvo HSK-a u Njemačkoj odalo počast u Vukovaru
Izaslanstvo Hrvatskog svjetskog kongresa u Njemačkoj također je odalo počast žrtvama srpske agresije na Hrvatsku. U Vukovar su došli Mijo Marić, predsjednik HSK-a u Njemačkoj i Petar Ćosić, dopredsjednik. Počast žrtvi Vukovara, njegovih građana i branitelja, došli su dati građani iz svih dijelova Hrvatske, ali i iz iseljeništva.
– Raduje nas da smo vidjeli mnoge Hrvate iz iseljeništva poput Roberta Lončara iz Croatije iz Münchena, ili Petra Gelu, voditelja hrvatskog radijskog programa u Australiji. U ime Hrvatskog svjetskog kongresa Njemačke sudjelovali smo u mimohodu od bolnice do memorijalnog groblja, susreli smo se sa stranim dragovoljcima koji su branili Hrvatsku i razgovarali smo, primjerice, s poznatim redateljem Petrom Malbašom – istaknuli su Mijo Marić i Petar Ćosić.
Petar Ćosić je nazočio i svetoj misi u Borovu naselju koja se održala 19. studenoga.
– U Borovu naselju odana je počast ubijenim braniteljima, a obišli smo i spomen obilježje na farmi Lovas. Ističem također susret s predstavnicama udruge “Sunčica – zlostavljene žene u Domovinskom ratu – kaže Ćosić.
Inače, upravo pod naslovom „Sunčice“ autorica Marija Slišković ovih je dana objavila i s velikim uspjehom u Dalmaciji promovirala potresna svjedočanstva 14 silovanih žena za vrijeme okupacije i nakon pada Vukovara u ruke srpskog agresora.
Počast ubijenim civilima i braniteljima odana je i u koncentracijskom logoru Velepromet, gdje je također održano euharistijsko slavlje. Petar Ćosić je na Ovčari, zajedno sa Snježanom Maljak, predsjednicom udruge “Sunčica”, položio vijenac i razgovarao s autorima idejnog rješenja izgradnje kapele koja bi na poseban način trebala pokazati vukovarski križni put.
Vukovar je stvar koja se tiče svakog Hrvata. Nisu grad branili samo Slavonci nego i doseljenici iz svih krajeva Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Legendarni zapovjednik grada Vukovara je bio Hercegovac Blago Zadro, dok je zapovjednik obrane Bogdanovaca rođen u selu Strupnić u Livnu. Isto tako pripadnici MUP-a iz Zagorja i Međimurja dali su nemjerljiv doprinos obrani grada. Brojni su i doseljenici iz Dalmacije i Like koji su u potrazi za boljim životnim uvjetima došli u Slavoniju i koji su branili svoju grudu.
Iako svi tvrde da se tragedija Vukovara ne smije ponoviti, grad je dan danas duboko podijeljen. Postoje srpski i hrvatski vrtići i školski razredi za Srbe i Hrvate. Djeca se, dakle, od malena dijele i uče različitim pismom o različitoj povijesti. Za razliku od vremena prije Domovinskog rata, Vukovar je u gospodarskom smislu doslovce na koljenima, nezaposlenost je visoka, perspektive za mlade ljude gotovo da i nema. U takvom kontekstu slaba je utjeha što Vukovar kao područje posebne državne skrbi nudi atraktivne mogućnosti za investicije i što raspolaže kvalificiranim zanatskim djelatnicima. Bolja vremena se čekaju, i to već 20 godina. Kada će se 50 tisuća ljudi sjetiti Vukovara i u danima kada se ne obilježava njegov pad?
Edi Zelić
Foto: Petar Ćosić
Preuzeto s www.matis.hr