U Beču održano predavanje prof. dr. sc. Slavka Kulića
U organizaciji Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji, u Hrvatskom je centru u Beču, u četvrtak, 1. prosinca, održano predavanje prof. dr. sc. Slavka Kulića na temu Ekonomska, dužnička kriza s posebnim osvrtom na Hrvatsku uoči njezina skorog ulaska u Europsku uniju.
Civilizacija u kojoj je sve za novac
Željko Batarilo je u ime Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji pozdravio uglednog gosta naglasivši da imamo povlasticu čuti jednog od najvećih ekonomskih autoriteta u Hrvatskoj koji održava predavanja posvuda u svijetu, a evo, najviše posredstvom dr. Brajinovića, došao je i u Beč. Batarilo je zahvalio na dolasku mnogobrojnim gostima, poglavito Mag. Ingrid Szabo, predstavnici Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji, Ljubici Tadić iz Ministarstva znanosti, prosvjete i športa, povjerenici Republike Hrvatske za obrazovanje u Republici Austriji, don Ivici Stankoviću iz Hrvatskog povijesnog instituta u Beču te mnogim drugim, poglavito mladima koji su na doktorskom studiju u Beču.
Prof. dr. sc. Slavko Kulić, profesor ekonomije i interdisciplinarni znanstvenik, svojim predavanjem nije ostavio nikoga ravnodušnim. Čulo se tako mnogo činjenica za koje se u javnosti ne zna, a prof. Kulić ih iznosi argumentirano i potpuno neovisno od bilo kakvog utjecaja politike i sl. Bili su to kritički osvrti na trenutačnu ekonomsku situaciju, a “britki” Kulić nikome nije ostao dužan, niti onima na vlasti, ali niti onima u oporbi.
Predavanje je prof. Kulić počeo s globalnim razmjerima da bi došao do situacije u Hrvatskoj. Iz predavanje se moglo razaznati vrsno poznavanje i drugih znanosti pa se moglo čuti dosta o antropologiji, sociologiji i filozofiji. Ističe Kulić pojam socijaldarwinizacije, utemeljen na destruktivnoj antropologiji, koja poučava ljude na nasilno ponašanje u skladu s principima nasilnog osvajanja prostora i prisvajanja izvora i dobara u civilizaciji u kojoj je sve za novac. Novac je odvojen od realiteta u socijalnim odnosima u kojima je svatko sebi svrha i smisao, a svi drugi su za pojedinca neka raspoloživost, iskoristivosti radi kroz utrživost, zbrajanje i oduzimanje s isključivanjem drugih. Geobiopolitički tip razumijevanja i ponašanja Homo Sapiens Sapiensa na temelju sukoba kao temeljnog principa evolucije (preživljavanje, razmnožavanje i održavanje vrste) kao prava jačeg spram slabijeg (destruktivna antropologija i rasčovječavanje ljudske vrste). Doktrina ustroja civilizacijskog života iskazuju se okrutnošću spram života i prirode.
– Sustavi su školovanja u funkciji pripremanja ljudi na destrukciju ekosustava na Zemlji i unutar prehrambenog lanca života. Nigdje u školi se ne poučava o moralnosti – naglašava prof. Kulić.
Sve je u razini svijesti, samosvijesti
Za Kulića je kultura ključ međuljudskih odnosa. Kultura kao ključ paradigme mirenja traži ulaganje u znanost i obrazovanje, u višu razinu svijesti, samosvijesti. Učiti biti kulturan i biti čovječniji spram drugih, učiti da je mir i mirenje kulturna vrijednost, koja traži etičnost spram života.
Vrstan govornik i stručnjak sa svojim bogatim i snažnim govorničkim stilom, oštroumnošću i s izuzetnom sposobnoošću predviđanja društvenih događanja, posebno onih na ekonomskom planu, ističe kako je Hrvatska već u bankrotu. Prema njegovim riječima, visina anuiteta koji je već stigao na naplatu iznosi 15,5 milijardi eura, a Hrvatska u pričuvi ima 10,5 do 11 milijardi eura.
– O tome svi šute, uključujući intelektualce – ističe Kulić. Taj ekonomist, naime, tvrdi kako Hrvatska ni prošle ni pretprošle godine nije platila svoje obveze, te da ih sada ponovno odgađa. – To je reprogram za koji ne zna ni Sabor ni narod – kaže Kulić.
Eurozona ne može propastijer se nikad nije ni sastala
– Mi ostajemo ponovno s deficitom svijesti o stvarnosti. Samo se kupuje vrijeme do izbora da bi vlast ponovno ponudila sebe. Došlo je vrijeme kada naši vjerovnici mogu postupiti kako hoće, a pitam vas tko prešućuje dubinu ovog problema – poziva Kulić na alarm.
Hrvatskoj se, kaže Kulić, događa isto što i Grčkoj, Portugalu, Španjolskoj, a sada i Italiji. Dužničke krize u tim zemljama samo su početak domino-efekta kroz koji će na najgori mogući način isplivati na površinu sve slabosti neoliberalnog kapitalističkog sistema zapadnog svijeta. Prema Kulićevom mišljenju, na tome se neće stati, a upravo talijanska kriza otkrit će sve slabosti Njemačke. Teški udarac, kako je predvidio, doživjet će i Francuska.
Duboki korijeni nestabilnosti, mogu se samo privremeno skriti, kaže Kulić te ističe: To je još ništa što će se dogoditi u Francuskoj, zatim i Njemačkoj. Problem je isti – prevelika potrošnja. Nijemci pokušavaju spasiti svoje banke s novim milijardama eura, nisam siguran da će to uspjeti pokrpati.
– Tamo gdje svi lažu, tamo laž postaje istina. I pojedince i poduzeća i države, narod, vodi laž, ali neće to tako dugo. Nitko nije od naroda dobio mandat određivanja života na dug – kaže ovaj ekonomist.
Konstrukt Europske unije, kako se slikovito izrazio Kulić, ne može uspjeti niti unutar krvnih veza, a kamo li unutar svijeta interesa i svijeta država.
– Na to upozoravam već godinama, a prvo upozorenje je bilo 1988. godine. U obitelji gde tri brata enormno troše, a samo jedan radi, nema prevelike ljubavi – slikovito pojašnjava prof. Kulić. Eurozona stoga ne može propasti jer se nije ni sastala.
I za hrvatskog građanina i narod važi da slobode na tuđoj moći nema i da dužan pojedinac i narod nemaju pravo raspravljati o slobodi i demokraciji, jer smo izabrali neslobodu, objašnjava Kulić, te zaključuje: Temeljni problem deficita svih oblika jest deficit svijesti o tom. Biti svjestan! Biti svjestan okolnosti u kojima živimo.
Kuna i euro nisu valute
Kuna i euro nisu valute. Iza njih ne stoji nitko. Ta valuta nije novac jer novac koji nije u funkciji države nije novac – zanimljivo će prof. Kulić te nastaviti: Svijet je dužan 193 trilijuna dolara. Europa je dužna 16 trilijuna. Monetarna politika ne može biti zamjena za nepostojanje dugoročne koncepcije života u Europi. Na tržištu novca je 200 tisuća milijardi dolara, a samo je 0,4% pokriće u zlatu. Za drugo ne znamo: niti stoji država niti itko. Duboko smo tako zagazili u budućnost svojih potomaka jer netko će to morati platiti. Dugovi se ne vraćaju, oni se plačaju! Svi govore o krizi. Ali, nije to kriza jer ona je pozitivno stanje. Ovo je ekonomska i društvena neravnoteža. Koliko je dužna Hrvatska? 47 milijardi? To nitko ne zna, a u tome i jeste problem jer je najteže stanje da i ne znamo koliki na je dug.
Opredjelimo se za stvaranje, a ne varanje
Za znanost i kulturu Hrvatska izdvaja 11,5 milijardi kuna godišnje. Hvalili smo se svijetu da smo u jednom danu pojeli 13, 5 milijardi kuna. Na igre za sreću trošimo 20 milijardi kuna. Za telefoniju plačamo 28 milijardi kuna, dok 38 milijardi trošimo na obuču i odjeću da sakrijemo ono što jesmo. Možemo odjenuti što god hoćemo, ali naše stanje svijesti je razotkriveno. Stoga se moramo opedjeliti za stvaranje, a ne varanje – zaključuje dr. Kulić.
– Dobro je da smo dr. Kulića, velikog analitičara i vizionara pozvali u Beč kako bi nas ponukao na razmišljanje. Njegovo predavanje ostavilo je dubok trag. Treba zahvaliti Hrvatskom centru na ustupljenim prostorijama, a poglaviti zahvaljujem poduzetniku Josipu Kalebu koji je preuzeo najveći dio financijskih obveza ovog predavanja. Zahvaljujem se i mag. Peri Martinoviću, mag. Vladi Perkoviću, mag. Antunu Petroviću, dipl ing. Juri Josipoviću, dipl. ing. Vladi Cambi te obitelji Zorić koji su nam također financijski pomogli. Nadam se da će ova praksa upriličavanja predavanja zaživjeti pa ćemo i u budućnosti imati sličnih događanja – naglašava dr. Marijan Brajinović.