“Hrvatski je naš izbor” predstavljen i u Innsbrucku
U organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske odnosno Ljubice Tadić, hrvatske povjerenice za obrazovanje u Republici Austriji te Hrvatske katoličke misije Innsbruck, u istoimenom gradu, u subotu, 24. ožujka, održan je sastanak s predstavnicima hrvatskih udruga na kojemu se razgovaralo o mogućnostima poboljšanja nastave hrvatskog jezika i kulture u Austriji.
Na sastanku je nazočila i Ana Petrović, potpredsjednika Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji te Željko Batarilo. član IO-a Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji, voditelj projekta Hrvatski je naš izbor, kojim se želi poboljšati položaj hrvatskog jezika u nastavi materinskog jezika i kulture kao sastavnog dijela austrijskog obrazovnog sustava.
Zlatko Grošanić, predsjednik Pastoralnog vijeća HKM Innsbruck otvorio je sastanak predstavivši predavače, a domaćin, vlč. Ivica Oršolić, voditelj Hrvatske katoličke misije Innsbruck u čijim se prostorima i održao ovaj susret, u uvodnom se kazivanju osvrno i na nedavni posjet Gordana Bakote, veleposlanika Republike Hrvatske u Republici Austriji.
– Na moj upit što Republika Hrvatska i konkretno hrvatsko Veleposlanstvo u Austriji čini glede poboljšanja prilika hrvatskog jezika, dobili smo odgovor kako sada ima nekih prećih, važnijih stvari. Pitam Vas: Što to ima važnije od hrvatskog jezika, u očuvanju temeljnog identiteta nas ovdje u Austriji? – kritički je počeo vlč. Oršolić.
– Nema nikakve sumnje da su napori Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji te osobno veleposlanika Bakote izraženi i da je pokazana spremnost pomoći projekt Hrvatski je naš izbor i uopće položaj hrvatskog jezika u Austriji ali nam se isto tako čini da je često to isključivo deklarativno, s puno lijepih riječi, a da stvarnog učinka ne vidimo. Katkada imamo dojam da je Veleposlanstvu RH-e ovdje u Austriji, a vezano za pravo na hrvatski jezik kao sastavnog dijela austrijskog obrazovnog sustava, puno važnije što kaže neki austrijski činovnik, nego li velika većina hrvatskih državljana. Mišljenja sam da neprestano moramo izražavati potpuno neslaganje s nastavom tzv. BKS-a i da principijalnim te partnerskim, a ne podaničkim stavom, te jasnom artikulacijom možemo nametnuti svoja prava koja su nam uostalom i zajamčena ugovornim obvezama davno potpisanim između dvaju država. Ako tomu dodamo da Veleposlanstvo nema ili, kako ističu, ne može i ne smije financijski sudjelovati u ovom projektu, onda su nam mnoge stvari jasnije. Ako hrvatsko Veleposlanstvo u Austriji odnosno Hrvatska ne može financijski poduprijeti nastojanja poboljžanja hrvatskog jezika u svijetu, onda tko može i treba? – naglasio je Batarilo obrazlažući projekt Hrvatski je naš izbor.
– I ovim susretom želimo odaslati poruku svim hrvatskim udrugama u Austriji da ćemo jedino zajedničkim snagama moći polučiti željeni rezultat. HSK u Austriji je začetnik projekta, ali on niti može, niti treba, samostalno djelovati u ovako prevažnoj, nacionalnoj stvari kao što je hrvatski jezik. Veseli me potpora i spremnost na suradnju mnogobrojnih hrvatskih udruga, društava, zajednica i sl., te me istinski raduje što su uz nas Hrvatske katoličke misije, poglavito ovdje HKM u Innsbrucku. Crkva je od pamtivjeka bila i bit će stjegonoša hrvatskog nacionalnog bića, posebice nama u izvandomovinstvu. Hvala Bogu da je tako! Zar nije tomu dokaz da vi ovdje u svomu, crkvenom okrilju, njegujete hrvatski jezik i kulturu, dragovoljnim, ne malim prilozima, skrbite o nastavi hrvatskog jezika. Sjajan je to primjer, ali skrb valja očekivati od Austrije ili ako to ne bude moguće onda svakako od Hrvatske – nastavio je Batarilo.
– Želim vjerovati da ćete dobiti pomoć od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, ali osobno držim kako je budućnost u integriranoj nastavi hrvatskog jezika i kulture, dakle, kao sastavnog dijela austrijskog obrazovnog sustava. Mi iz Kongresa možemo biti djelomično zadovoljni potporom spomenutog ministarstva u projektu, ali isto tako očekujemo daleko veći angažman, a ne da na odgovor o mogućoj potpori čekamo gotovo dva mjeseca. To je tek nedopustivo, ali nas hrabri odlična suradnja s povjerenicom Ljubicom Tadić i njezina velika nastojanja u prevladavanju ovih poteškoća. Ministarsvo je slanjem povjerenice doista dalo odličan znak spremnosti, ali mislimo da je potrebito učiniti još veće napore – zaključio je Batarilo.
Povjerenica Tadić upoznala je nazočne o provedbi Hrvatske dopunske škole za koju sve troškove snosi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. U toj je nastavi obuhvaćeno oko tisuću djece. Inače, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta organizira i financira hrvatsku nastavu potpuno ili djelomično u 20 država svijeta.
– U skladu sa smjernicama koje reguliraju hrvatsko-austrijsku suradnju na području obrazovanja, Ministarsvo znanosti, obrazovanja i sporta podržava ideju organiziranja homogene nastave hrvatskog jezika i kulture – zaključila je povjerenica Tadić.
Predstavnici udruga: Hrvatsko kulturno društvo Posavina, CRO Zillertal, Napredak, HSKD Hajduk, te nastavnici Snježana Bunoza i Špiro Boban, podržali su ovaj projekt i izražavaju spremnost u njemu aktivno sudjelovati.
Pogledajte fotografije
Fotografirao: Marko Petrović