I u Klagenfurtu predstavljen projekt “Hrvatski je naš izbor”
U Klagenfurtu je u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske odnosno Ljubice Tadić, povjerenice za suradnju u nastavi u Austriji, Hrvatske katoličke misije Klagenfurt i Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji, održan sastanak na temu unaprjeđenja položaja i statusa hrvatskog jezika u Austriji te je tom prigodom predstavljen i projekt “Hrvatski je naš izbor”.
Nastavak je to predstavljanja ovog značajnog projekta u mnogim mjestima Austrije kojim se želi ostvariti zakonska pretpostavka osamostaljenja hrvatskog jezika i kulture kao posebnog predmeta u nastavi materinskog jezika, a unutar austrijskog obrazovnog sustava.
U Koruškoj živi oko deset tisuća Hrvata, a djeca hrvatskog podrijetla i ovdje ne sudjeluju u nastavi tzv. BKS jezika. Ukupnom nastavom materinskog jezika u Koruškoj je obuhvaćeno 540 učenika, 5 500 učenika je s migrantskim podrijetlom od ukupno 80 tisuća učenika. U nastavi tzv. BKS-a sudjeluje svega 150 učenika.
Povjerenica Tadić govorila je o značajnom doprinosu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske u projektu Hrvatske dopunske škole te o zadaćama povjerenica Republike Hrvatske za suradnju u obrazovanju u Republici Austriji.
– I ovdje su poražavajući rezultati udjela djece hrvatskog podrijetla u nastavi materinskog jezika. Djeca migrantskog podrijetla imaju zakonsko pravo dva do četiri sata tjedno na nastavu materinskog jezika, a iz rezultata i razgovora s roditeljima i predstavnicima hrvatskih udruga razvidno je da se niti ovdje to pravo ne koristi. Hrvatski se jezik u Austriji stalno „trpa“ u zajedništo s drugim jezicima, a sve pod izlikom integracije, mirnog suživota i sl. Kada se taj tobožnji argument pobije, onda austrijskim školskim vlastima, ostaje onaj kako smo neorganizirani, očitujemo nezadovoljstvo, ali ne nudimo rješenja pa sve do onoga kako se ionako radi o jednom istom jeziku. Želimo stoga načiniti anketu među roditeljima djece hrvatskog podrijetla, kako bi austrijske školske vlasti uvjerili kako smo uvelike zainteresirani za nastavu isključivo hrvatskog jezika i kulture. Ne mislimo niti na bilo koji način ugrožavati postojeći sustav nastave, niti želimo ugrožavati tzv BKS, ali moramo jasno iskazati svoje nezadovoljstvo i pokušati načiniti pritisak kako bi zaduženi u austrijskom školstvu preispitali svoje ukorijenjene stavove i organizirali nastavu stvarnog materinskog jezika koji Hrvati govore. Roditelji hrvatskog podrijetla doista na to imaju potpuno pravo! Austrijancima nije očigledno niti palo na pamet za organizacijskom nastave nekakvog nepostojećeg češkoslovačkog jezika, već se s pravom predaje posebno češki, a posebno slovački jezik. Stvarno je zanimljivo kako je za dvadesetak učenika češkog podrijetla od ukupno 800 učenika, organizirana nastava češkog jezika, ili za 90 učenika od 1400 učenika češkog podrijetla, nastava češkog jezika. U saveznim pokrajinama gdje Slovenci nisu manjina, ustrojena je i nastava slovenskog jezika za tridesetak učenika, a za 16 tisuća djece školske dobi hrvatskog podrijetla nema nastave hrvatskog jezika već se moramo zadovoljiti s bosansko-hrvatsko-srpskim. To je nedopustivo! Pozitivnim rezultatima ankete koju provodimo u svim većim gradovima u Austriji u kojima žive Hrvati, želimo iskazati svoje nezadovoljstvo, ali još više, pokazati kako nismo neorganizirani i kako ćemo se znati izboriti za temeljna, zajamčena prava – naglašava Željko Batarilo, voditelj projekta “Hrvatski je naš izbor”.