Za austrijski obrazovnu sustav – nedovoljan
Obrazovanje se još uvijek „nasljeđuje“
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) objavila je studiju „Education at a Glance“ koja dokazuje kako su tvrdnje o manjkavosti austrijskog obrazovnog sustava o kojima se diskutiralo, ipak realne. Uspoređen s međunarodnom razinom, austrijski se školski sistem nalazi među najslabijima, a studija je pokazala i da se obrazovanje još uvijek „nasljeđuje“ te da je broj akademski obrazovanih iznimno nizak.
Osim što je dokazala da austrijsko obrazovanje nije na zavidnoj razini, OECD-ova studija je pokazala da se obrazovanje u Austriji još uvijek „nasljeđuje“, odnosno da utjecaj roditeljske kuće igra veliku ulogu u obrazovanju. To dokazuje činjenica da samo 26 posto maloljetnika u Austriji postigne viši stupanj obrazovanja od svojih roditelja. Međunarodni prosjek je 37 posto, a u prvoplasiranoj je Poljskoj čak 64 posto. Također, 15 posto ostvari niži stupanj u odnosu na roditelje, što je za jedan posto lošije od međunarodnog prosjeka.
„Nasljeđivanje“ stupnja obrazovanja tipično je i kod djece migrantskog podrijetla, koja često pohađaju tzv. „socijalno zapostavljene škole“. Ukoliko puno djece jedne škole imaju majku koja je završila maksimalno osmogodišnju školu, ta škola se po OECD-u karakterizira kao „zapostavljena škola“. U Austriji takve škole pohađa duplo više migranata iz manje obrazovanih obitelji (46 posto) nego domaćih učenika (23 posto).
Kada je u pitanju visoko obrazovanje, u usporedbi s međunarodnim prosjekom od 31 posto kako navodi OECD, udio visokoobrazovanih u Austriji je znatno niža i iznosi 19 posto. Kod mladih je situacija još ekstremnija, jer samo 21 posto mladih između 25 i 34 godina posjeduje visokoškolsku diplomu, dok međunarodni prosjek iznosi 38 posto. Jedina država lošije plasirana od Austrije je Turska sa 17 posto.
Rezultati OECD-ove studije pokazali su činjenice koje naglašavaju potrebu reforme austrijskog obrazovnog sustava, a više informacija kao i rezultate možete vidjeti na mrežnoj stranici www.oecd.org