Skup o hrvatsko-francuskim vezama u francuskom Senatu
Poštuj tuđe, a svojim se diči;
Svoje nedaj u tuđe ne tiči.
Ovo je deviza naše narodne mudrosti koju su Hrvati u djelo sprovodili tijekom cijele svoje povijesti. Premda smo manje ili više imali suverenitet i Sabor, doduše pod tutorstvom zemalja s kojima smo bili u savezu, dok nažalost nismo imali svoju diplomaciju koja bi nas predstavljala i zato smo bili marginalizirani i krivo prikazani u svijetu.
Od kada smo se uz velike žrtve oslobodili od jugo-komunističke tiranije, situacija se mijenja u našu korist. I zato treba pozdraviti ideju suradnje Hrvatske s Francuskom i drugim državama u svijetu, bez obzira kojoj političkoj opciji pripadali, jer «s politikom se pridobivaju saveznici, a kulturom prijatelji», kaže njemačka poslovica. Zahvaljujući veleposlaniku u Parizu Mirku Galiću što su na najvišoj razini održane brojne hrvatske kulturne manifestacije, od izložbe Meštrovićevih djela u Parizu do kolokvija i okruglog stola održanog 11. listopada 2012. u francuskom Senatu, pod naslovom Hrvatska, evo je, francusko-hrvatske veze uoči pristupanja Hrvatske Europskoj uniji, pod visokim pokroviteljstvom gosp. Jean-Pierre Bel, predsjednika Senata Republike Francuske i Josipa Leke, potpredsjednika Sabora Republike Hrvatske i voditeljice rasprava senatorice Michèle André, predsjednice grupe francusko-hrvatskog prijateljstva u Senatu.
Predavanja su održali s francuske strane profesori Joseph Krulić, Jacques Rupnik, Patrice Canivez, senator Simon Sutour, predsjednik komisije europskih poslova u Senatu i Patrick Bloche, narodni zastupnik Pariza, predsjednik komisije kulturnih poslova i prosvjete u narodnoj skupštini.
Iznenađujuće je bilo vidjeti osobe koje su predstavljale Hrvatsku u francuskom Senatu: Nenad Stazić, Gvozden Flego, Tamara Obradović, Milorad Pupovac, Tvrtko Jakovina i Predrag Matvejević.
Očigledno je bilo da naši predstavnici iz Hrvatske nisu bili uvjerljivi svojim govorima, posebno kada je Stazić optužio predsjednika Tuđmana za podjelu Bosne, gdje nije bilo mjesto govoriti o tome u francuskom Senatu, dok je njegov kolega Flego, prodajući maglu, govorio o jugo-utopiji samoupravi.
Na pitanje postavljeno od Branimira Grabića Predragu Matvejeviću, čije izlaganje nije bilo baš uvjerljivo i jasno, što misli o poslijeratnim pokoljima 1945 godine, o deportacijama hrvatskih i njemačkih civila u jugoslavenske koncentracijske logore, o ubojstvima emigranata u inozemstvu od jugoslavenske političke policije, nije na to odgovorio. U izlaganju Tvrtka Jakovine nije bila spomenuta pobuna hrvatskih vojnika u Villefranche-de-Rouergue 1943. godine, tek je nešto o njoj govorio kad mu je Grabić postavio pitanje zašto to nije spomenuo.
Notorno je da je izvršena selekcija podobnih u Zagrebu za slanje delegacije u francuski Senat. Naime Veleposlanstvo u Parizu je zamolilo prof. dr. Sc. Marca Gjidaru da pripremi referat za konferenciju u Senatu, što je on i učinio, međutim vladajući u Zagrebu su ga ispustili iz programa, valjda zato što je on najupućeniji intelektualac u Francuskoj o hrvatsko-francuskim odnosima i predsjednik Predstavničkog Vijeća Hrvatskih ustanova i zajednice u Francuskoj (CRICCF-HSKF).
Zato je potrebno u inozemstvu, gdje se god održavaju konferencije i predavanja o Hrvatskoj, da sudjeluju Hrvati iz iseljeništva koji bolje poznaju povijest dotičnih zemalja gdje prebivaju, nego nestručne delegacije koje dolaze iz domovine. Jer ako mi imamo strpljenja slušati njihove propovijedi, neka i oni čuju naše, što je zakon demokracije.
Uvjereni o potrebi sudjelovanja hrvatsko-francuskom zbližavanju te boljeg upoznavanja i suradnje, članovi Glavnog odbora CRICCFa-HSKF potrudili su se biti nazočni na skupu: Marc Gjidara, Slavica Pućo, Ivanka Jardin i Marko Grabić .
Završnu riječ konferencije su imali veleposlanici Francuske u Hrvatskoj Jérôme Pasquier i Hrvatske u Francuskoj Mirko Galić.
Netko se je dosjetio, hvala mu, da predstavi bogatu hrvatsku trpezu kulinarstva koja je bila zanimljivija za francuske goste od pojedinih predavača iz Zagreba, jer su svi bili oduševljeni ponudom hrvatskih specijaliteta. Tako je ipak sve, uz iće i piće, završilo veselo u veličanstvenoj palači Senata.
Marko Grabić