DUGEČ, Malkica
Rođena je 3. lipnja 1936. u Zavidovićima-BiH. Prva četiri razreda pučke škole položila je 1944. odjednom u Sarajevu, gdje je od 1945.-1947. pohađala više razrede tadašnje sedmogodišnje Osnovne škole. Od 1948.-1953. polazi 4. i više razrede gimnazije (VII. ženska gimnazija) u Zagrebu, gdje je i maturirala.
Godine 1953. počinje objavljivati svoje prve pjesme u Studentskom listu i srednjoškolskom listu Polet. Godinu dana ranije pjesme su joj bile emitirane preko Radio-Zagreba, čiji je urednik tada bio Božo Milačić.
1954.-1959. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu studira hrvatski jezik s književnošću i ruski jezik s književnošću (tzv. 8. grupa predmeta).
Diplomirala je u srpnju 1959. godine. 21. 10. 1957. udala se za Božu Dugeča, također studenta iste grupe. 1960.-1961. Radi kao profesorica hrvatskog i ruskog jezika na Gimnaziji u (Slavonskoj) Požegi, gdje izlazi i njena prva knjiga pjesama pod imenom “Crveni biseri.”
1961.-1962. predaje na Osmogodišnjoj školi u Loboru-Hrvatsko zagorje.
1962.-1964. Profesorica je i ravnateljica Osmogodišnje škole Gradac kraj Drniša. Zajedno s njom tu radi i njen suprug prof. Božo Dugeč, koji je bio stipendist općine Drniš.
1964.-1972. Predaje na Gimnaziji (kasnije: Srednjoškolski centar) u Donjem Miholjcu zajedno sa svojim suprugom.
17. 3. 1967. doživljava objavu Deklaracije o položaju i nazivu hrvatskoga književnoga jezika (u listu Telegram) te prijetnje i progone njenih potpisnika i simpatizera ali i osobne napadaje direktora i članova Nastavničkog vijeća Gimnazije, jer javno izražava potporu svim zahtjevima Deklaracije, a koju su potpisale najznačajnije hrvatske kulturne ustanove.
1970.-1971. Osobito je djelatna u radu Matice hrvatske u Donjem Miholjcu. Bila je i član Inicijativnog odbora za osnivanje Ogranka MH u Donjem Miholjcu, osnovanog 28. veljače 1971., a čiji je prvi predsjednik postao prof. Božo Dugeč. Zajedno s njim prisustvuje osnivanju niza ogranaka MH diljem Slavonije. Članom MH postala je 1970. Tijekom god. 1970./71. zajedno sa suprugom dopisnica je Večernjeg lista – s dobivenom novinarskom iskaznicom.
1971., nakon Titova obračuna s hrvatskim partijskim vodstvom u Karađorđevu, iza čega su slijedila uhićenja vođa studentskog štrajka i brojnih hrvatskih intelektualaca, studenata te drugih članova MH, prof. Božo Dugeč, upozoren od strane prijatelja da i njemu prijeti uhićenje, 31. prosinca 1971. emigrirao je u Njemačku.
11. siječnja 1972. izvršena je premetačina stana obitelji Dugeč u Donjem Miholjcu. Kako im prof. B. Dugeč više nije bio dostupan, oduzeli su gđi Dugeč putovnicu, a koja joj je bila vraćena u svibnju iste godine, nakon što je proširila glas da će pokrenuti brakorastavnu parnicu protiv svoga supruga, koji ju je”ostavio”. A pričalo se da su joj putovnicu vratili samo kako bi poslužila kao mamac pomoću kojega su se htjeli dočepati njenog supruga B. Dugeča.
Nakon što je doznala za prijetnje da će i protiv nje biti pokrenut krivični postupak, a doživjela i učestale telefonske prijetnje “nepoznatog” da će završiti “u vječnim lovištima”, dne 20. svibnja 1972. potajno je napustila zemlju i emigrirala u Njemačku.
Već nekoliko dana nakon dolaska u Stuttgart, gdje je njen suprug već radio kao fizički radnik u jednoj kalionici čelika, zaposlila se i ona kao fizička radnica u trgovini tekstila, a u kojoj je radila do lipnja 1973.
Od 1. srpnja 1973. zapošljava se u Osiguravajućem zavodu za novinstvo (Versorgungwerk der Presse). To je njemačko poduzeće koje se bavilo životnim osiguranjima novinara, urednika i svih onih koji su radili u novinskim izdavačkim kućama. U tu kategoriju su spadali i njemački novinari koji su kao ratni dopisnici bili raštrkani diljem svijeta, gdje god su postojala ratna i krizna žarišta. M. Dugeč je radila u odjelu kompjutorske obrade životnih osiguranja novinara i novinskih nakladnih kuća iz cijele Njemačke. Na tom poslu ostala je raditi sve do umirovljenja 31. 12.1999. godine. (Njen suprug Božo počeo je u istom poduzeću raditi tri mjeseca nakon njenog primitka i tu ostao sve do svoje smrti 17. 3. 1990.).
Nakon dobivanja političkog azila počinje surađivati u hrvatskom emigrantskom tisku kao npr. “Hrvatskoj reviji”, “Republici Hrvatskoj”, “Rakovici”, “Hrvatskoj budućnosti”, “Hrvatskom putu”, “Hrvatskoj Domovini”(uređivao njemački novinar Hans P.Rullmann) i dr. U tom tisku objavljuje svoje pjesme, članke iz života i rada hrvatske emigracije, književne osvrte itd. Uključuje se i u politički, pretežito kulturni rad hrv. političke emigracije u Europi i prekomorskim zemljama. Učlanjuje se i u Hrvatsko narodno vijeće , izvanstranačko predstavničko tijelo Hrvata u dijaspori. Pristupa i Hrvatskoj republikanskoj stranci (danas:Hrvatska republikanska zajednica) te kao njen kandidat tri puta biva izabrana u Sabor Hrvatskog narodnog vijeća.
Od listopada 1978. svake godine na Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu na štandu CROATIA predstavlja (zajedno sa suprugom Božom) časopis “Republika Hrvatska” kao i sve izložene knjige pod imenom”Hrvatska knjiga u slobodi”. Osobno pokreće i organizira književne nastupe hrvatskih emigrantskih pisaca koji su se u sklopu Međunarodnog sajma knjiga u Frankfurtu (Frankfurter Buchmesse) održavali pod nazivom “RIJEČ ISELJENE HRVATSKE” sve do 1991. godine.
U kasnu jesen 1978. SFRJ je zatražila od SR Njemačke, u zamjenu za tzv. Baader-Meinhof bandu, izručenje 9 hrvatskih političkih emigranata i dva kosovska Albanca. Među imenima traženih Hrvata bilo je i ime prof. Bože Dugeča. Premda se Njemačka nije upustila u tu trgovinu ljudima, moj život kao i život moga Bože počeo se odvijati u strahu od mogućeg atentata. Taj strah se još više pojačao 16. 10.1978. kada je u Parizu bio mučki ubijen hrvatski emigrant Bruno Bušić. Ipak, nastavili smo i dalje, kao da se ništa nije dogodilo, surađivati u hrv. emigrantskom tisku, sudjelovati na protujugoslavenskim prosvjedima, držati govore i predavanja, širiti protujugoslavenske letke i zvučne kasete itd.
Uslijedilo je i članstvo u Međunarodnom društvu za ljudska prava (Internationale Gesellschaft für Menschenrechte), Paneuropskoj uniji Njemačke a što je omogućavalo uspješnije svjedočenje i širenje istine o težnjama hrvatskog naroda za vlastitom slobodnom državom. 1984. u izdanju Knjižnice Hrvatske revije (urednik Vinko Nikolić) , skoro četvrt stoljeća nakon moga pjesničkog prvijenca (1960.) izašla je moja druga stihozbirka “Zemlja moja-nebo moje”. Jedno vrijeme bila sam i tajnica Hrvatskog koordinacijskog odbora HNV-a te predsjednica Hrvatskog republikanskog društva “Ante Starčević”, osnovanog 1980. godine u Stuttgartu.
Prekretnica u čitavom mome političkom radu kao i u životu uopće nastupila je 17. 3. 1990. smrću moga supruga Bože Dugeča, Hrvata koji nije imao sreću doživjeti rođenje slobodne države Hrvatske, za koju se čitavog života borio i zbog koje je, od čežnje i patnje zbog nje i preminuo. Iste godine koncem rujna, nakon više od 18 godina emigrantskog života, stupam na slobodno hrvatsko tlo, slobodne Republike Hrvatske. Doputovala sam zrakoplovom zajedno s ostalim sabornicima HNV-a s kojima sam nazočila zasjedanju Sabora HNV-a u Muenchenu a na poziv Hrvatskog sabora svi smo doputovali u Zagreb, gdje smo završili svoje zasjedanje. 1990.-1995. usprkos Domovinskom ratu, posjećujem Domovinu.
U Njemačkoj se zalažem za istinito prikazivanje stvarnog stanja u Hrvatskoj nametnutom ratu, pomažem jačanje obrambenog sustava RH šaljući humanitarnu i inu pomoć u ratom zahvaćena područja. Osim toga pišem i pjesme domoljubnog karaktera – a tematikom iz Domovinskog rata. 1993. Primljena sam u Drištvo hrvatskih književnika a već 1994., deset godina nakon druge, izlazi iz tiska moja treća stihozbirka “Kriške dobrote”. Redovito surađujem u domovinskim listovima i časopisima kao npr. “Maruliću”, “Hrvatskoj reviji”, “Hrvatskom slovu”, “Republici Hrvatskoj”, “Ognjištu”, “Hrvatskoj misli” (BiH), “Osvitu”, “Republici” itd. I angažiranost u radu Hrvatske kulturne zajednice u Stuttgartu, čiji član je od 1992. sve je intenzivnija. Pomaže i pri osnivanju hrvatskih dopunskih škola, koje smo nas nekoliko članova Hrvatskog koordinacijskog odbora HNV-a (gosp. Petar Hinić, prof. Božo Dugeč i M. Dugeč) inicirali još 1979. godine. Kao jedna od urednica i lektorica hrvatskog jezika u časopisu CROtime-Hrvatsko vrijeme, glasilu Hrvata Baden-Wuerttemberga, podupire njegovanje hrvatskog književnog jezika i hrvatske kulturne baštine te suradnju i sa njemačkim sugrađanima. Skoro svake godine objavljuje po jednu svoju knjigu pa je tako do kraja 2009. objavljeno 18 njenih knjiga pjesama i jedna knjiga proze. Jedna stihozbirka se nalazi u tisku (“Žigice vjere”) a dvije, od kojih jedna na njemačkom jeziku su u pripremi.
Osim članstva u Društvu hrvatskih književnika, članica je Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Njemačkog društva za kroatistiku (Deutsche Gesellschaft fuer Kroatistik), članica je i dopredsjednica Hrvatske kulturne udruge Nagold, Kruga prijatelja Baden- Wuerttemberg-Hrvatska (Freundeskreis Baden-Wuerttemberg-Kroatien)
BIOBIBLIOGRAFIJA
I. OBJAVLJENE KNJIGE
1.CRVENI BISERI – pjesme (Požega, 1960.)
2. ZEMLJA MOJA – NEBO MOJE – pjesme (izdanje Knjižnice Hrvatske revije, München-Barcelona, 1984.)
3. KRIŠKA DOBROTE – pjesme (Consilium, Zagreb, 1994.)
4. SVE DALJE OD SEBE – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 1996.)
5. S HRVATSKOM U SEBI – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 1998.)
6. KROZ PUKOTINU NEBA – haiku (K. Krešimir, Zagreb, 1999.)
7. ŽUDNJA ZA SMIJEHOM – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2000.)
8. ZIPKA – pjesme (K. Krešimir, 2001.)
9. DOMAĆE ZADAĆE – proza (K. Krešimir, Zagreb, 2001.)
10. O KAMENU POJ – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2002.)
11. IZABRANE PJESME (K. Krešimir, Zagreb, 2003.)
12. DRHTAJI PTICA – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2004.)
13. MOĆ SVJETLA – pjesme (Stajer-graf, Zagreb, 2006.)
14. U RIJEČ UNJEDRENA – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2007.)
15. TRAGOVIMA BEZDOMNOSTI – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2008.)
16. VIJENAC OD PLAČA I SMIJEHA – sonetni vijenac (izdavači:
Hrvatski katolički radio i Hrvatska katolička zajednica Stuttgart, CD, Magistrale uglazbio Marijan Makar; uz Studijski orkestar i zbor pjevaju Evelin Novak i Đani Stipaničev, Zagreb, listopad 2008.)
17. I CVIJET MOŽE ZAPLAKATI – pjesme za djecu (3000 godina za dar, Zadar, 2009.)
18. ŽIGICE VJERE – pjesme (K. Krešimir, Zagreb, 2010.)
19. VOM WINDE GERISSEN – pjesme na njemačkom jeziku (Vjetrom istrgnuta, K. Krešimir, Zagreb, 2010.)
20. BLAGDAN RIJEČI HRVATSKE – pjesme o hrv. jeziku (u pripremi!)
21.Božo Dugeč: NISMO SPREMNI ROBOVATI (zajedno s prof. Kazimirom Katalinićem pripremila i objavila M. Dugeč, HRZ, Zagreb, 2002.)
II. ZASTUPLJENOST U ČASOPISIMA, NOVINAMA, ANTOLOGIJAMA, LEKSIKONIMA I DRUGIM KNJIGAMA
a) Časopisi
HRVATSKA REVIJA (HR)
1. Malkica Dugeč: Na dohvat ruke voljena zemlja – pjesme (HR 31, 1981., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1981.)
2. Malkica Dugeč: Samo je jedan korak do Hrvatske – pjesnička proza (HR 33, 1983., br. 2, Muenchen-Barcelona, 1983.)
3. Malkica Dugeč: Hrvatska govori – pjesnička proza (HR 33, 1983., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1983.)
4. Malkica Dugeč: Za vječnost Hrvatske – pjesnička proza (HR 34, 1984., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1984.)
5. Malkica Dugeč: Zov na uzbunu za zemlju moju – pjesnička proza (HR 35, 1985., br. 3, Muenchen-Barcelona, 1985.)
6. Malkica Dugeč: U tuzi buđenja pod tuđim nebom – pjesme; Koračajmo s pravednima -pjesnička proza (HR 35, 1985., br. 3, Muenchen-Barcelona, 1985.)
7. Malkica Dugeč: 10 pjesama (HR 36, 1986., br. 1, Muenchen-Barcelona, 1986.)
8. Malkica Dugeč: petnaesti nastup Hrvatske knjige u slobodi: Hrvatska emigracija na 39. Međunarodnoj izložbi knjiga u Frankfurtu – osvrt (HR 37, 1987., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1987.)
9. Malkica Dugeč: 4 pjesme (HR 38, 1988., br. 1 Muenchen-Barcelona, 1988.)
10. Malkica Dugeč: 8 pjesama (HR 39, 1989., br. 1, Muenchen-Barcelona, 1989.)
11. Malkica Dugeč: Povratak Mili Budaku i njegovu književnom djelu – kraći osvrt (HR 39, 1989., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1989.)
12. Malkica Dugeč: 5 pjesama; Riječ hrvatska – osvrt na knjigu “45 hrvatskih emigrantskih pisaca”Šimuna Šite Ćorića (HR 42, 1992., br. 1, Muenchen-Barcelona, 1992.)
13. Malkica Dugeč: Čovječnost već na prvi pogled – osvrt na knjigu Š. Šite Ćorića “Slušaj, Iris” (HR 43, 1993., br. 4, Muenchen-Barcelona, 1993.) (HR 45, 1995., br. 1-2, Muenchen-Barcelona, 1995.)
14. Malkica Dugeč: Ima jedna mrtva Hrvatska – pjesme (HR 45, br. 1-2, Muenchen-Barcelona, 1995.)
15. Malkica Dugeč: 2 pjesme (HR 46, 1996., br. 1, Muncehen-Barcelona, 1996.)
16. Malkica Dugeč: Pjesma Vinku Nikoliću (HR 47, 1997., br. 3-4, München-Barcelona, 1997.)
REPUBLIKA HRVATSKA (RH)
1. Malkica Dugeč: Nakon Karađorđeva – proza (RH br. 114, 1978.)
2. Malkica Dugeč: Za Hrvatsku – pjesma (RH br. 117, 1979.)
3. Malkica Dugeč: Posljednja nada – pjesma (RH br. 121, 1979.)
4. Malkica Dugeč: Kao dobra mati – pjesma – (RH 133, 1981.)
5. Malkica Dugeč: Hrvatska koračnica – pjesma (RH br. 137, 1982.)
6. Malkica Dugeč: Misao na Hrvatsku – pjesma (RH br. 143, 1983.)
7. Malkica Dugeč: Dok još srce kuca – pjesma (RH br. 145, 1984.)
8. Malkica Dugeč: Hrvatska, zavjete moj – pjesma (RH br. 160, 1988.)
9. Malkica Dugeč: Pred iseljenom hrvatskom – proza (RH br. 128, 1980.)
10. Malkica Dugeč: Časno je pripadati hrvatskom narodu – proza (RH br. 130, 1981.)
11. Malkica Dugeč: Put u slobodu – proza (RH br. 132, 1981.)
12. Malkica Dugeč: Lekcija iz hrvatske povijesti – proza (RH br. 135, 1982.)
13. Malkica Dugeč: Samo ravnopravan dijalog – proza (RH br. 139, 1982.)
14. Malkica Dugeč: Doživljaj hrvatske knjige u slobodi – proza (RH br. 147, 1984.)
15. Malkica Dugeč: U predvorju Hrvatske – proza (RH br. 148, 1985.)
16. Malkica Dugeč: Crni humor crvene zbilje – proza (RH br. 152, 1986.)
17. Malkica Dugeč: Nastupilo je doba djela – proza (RH br. 153, 1986.)
18. Malkica Dugeč: Na putu prema konačnoj postaji: Hrvatskoj – proza (RH br. 163, 1988.)
19. Malkica Dugeč: Desetotravanjskim stopama – proza (RH br. 164, 1989.)
20. Malkica Dugeč: I o ženama ovisi budućnost hrvatske – proza (RH br. 165, 1989.)
21.Malkica Dugeč: Gdje god ima Hrvata – tu je i Hrvatska – proza (RH br. 171, 1990.)
22. Malkica Dugeč: Istina o Hrvatskoj – proza (RH br. 174, 1991.)
23. Malkica Dugeč: Ispovijed pred hrvatskim narodom – proza (RH br. 179, 1993.)
24. Malkica Dugeč: Kroz raznolikost do harmonije – proza (RH br. 181, 1993.)
25. Malkica Dugeč: Putokaz – uz knjigu K. Katalinića “Rađanje države” (RH br. 189, 1995.)
26. Malkica Dugeč: Vjenceslav Čižek – jedan život za Hrvatsku – proza (RH br. 190, 1995.)
27. Malkica Dugeč: Misli uz 43. godišnjicu objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika – proza (RH br. 224, Zagreb, 2010.)
MARULIĆ
1. Malkica Dugeč: Osamljenost Hrvatske; Vukovar, grad hrvatski – pjesme (Marulić br. 3, 1992.)
2. Malkica Dugeč: Rijeka bola – pjesma (Marulić br. 4, 1992.)
3. Malkica Dugeč: Zazivanje dobre vile hrvatske – pjesma (Marulić br. 5, 1992.)
4. Malkica Dugeč: Podari mrvicu sebe – pjesma (Marulić br. 6, 1992.)
5. Malkica Dugeč: Djeca čovjeka -pjesma u prozi- (Marulić br. 2, 1993.)
6. Malkica Dugeč: Harfa beznađa – pjesma (Marulić br. 6, 1993.)
7. Malkica Dugeč: Ipak vjerujem u povratak –pjesma (Marulić br. 2, 1994.)
8. Malkica Dugeč: Zagonetka snova i dobrote – pjesma (Marulić br. 3, 1994.)
9. Malkica Dugeč: Neobična žena u neobičnu vremenu – o pjesmama Vere Korsky-Poli (Marulić br 4, 1994.)
10. Malkica Dugeč: Ratne vijesti o Hrvatskoj – pjesme (Marulić br. 6, 1994.)
11. Malkica Dugeč:Tješiteljica vječnost – pjesma (Marulić br. 6, 1994.)
12. Malkica Dugeč: Svetom Ocu Ivanu Pavlu Drugome (Marulić br. 1,1995.)
13. Malkica Dugeč: Za rubom svijesti – pjesma (Marulić br. 1, 1995.)
14. Malkica Dugeč: Tik do srca od čovjeka – pjesma (Marulić br. 4, 1995.)
15. Malkica Dugeč: Čak i poslije smrti – pjesma (Marulić br. 4, 1995.)
16. Malkica Dugeč: Sa stratišta riječi – pjesma (Marulić br. 5, 1995.)
17. Malkica Dugeč:Elegija o bezimenima – pjesma (Marulić br. 1, 1996.)
18. Malkica Dugeč: Nikoga nije bilo – pjesma (Marulić br. 1, 1996.)
19. Malkica Dugeč: Ptica skamenjena – pjesma (Marulić br. 2, 1996.)
20. Malkica Dugeč:Odškrinem tek vrata – pjesma (Marulić br. 3, 1996.)
21. Malkica Dugeč: Modra luka – pjesma (Marulić br. 3, 1996.)
22. Malkica Dugeč:Probudi me vjetar – pjesma (Marulić br. 3, 1996.)
23. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 4, 1996.)
24. Malkica Dugeč: Spodoba u crnu – pjesma (Marulić br. 5, 1996.)
25. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 5, 1996.)
26. Malkica Dugeč: Cvijet badema – pjesma (Marulić br. 6, 1996.)
27. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 6, 1996.)
28. Malkica Dugeč: Izgovorimo ime ljubavi – pjesma (Marulić br. 1, 1997.)
29. Malkica Dugeč: Bjelina i crnina – pjesma (Marulić br. 4, 1997.)
30. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 2, 1998.)
31.Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 3, 1998.)
32. Malkica Dugeč: Tragom očovječenja – pjesma (Marulić br. 4, 1998.)
33. Malkica Dugeč: Hrvatski haiku (Marulić br. 5, 1998.)
34. Malkica Dugeč: Hrvatski haiku (Marulić br. 6, 1998.)
35. Malkica Dugeč: Troskoci stihovima – haiku (Marulić br. 1, 1999.)
36. Malkica Dugeč: Haiku iznjedren krikom, Haiku s tuđišta (Marulić br. 2, 1999.)
37. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 5, 1999.)
38. Malkica Dugeč: Tri pjesme (Marulić br. 1, 2000.)
39. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 2, 2000.)
40. Malkica Dugeč: Razmišljanja o hrabrosti – proza (Marulić br. 2, 2000.)
41. Malkica Dugeč: Tri pjesme (Marulić br. 3, 2000.)
42. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 6, 2000.)
43. Malkica Dugeč: Nedotkane nade – pjesma (Marulić br. 2, 2001.)
44. Malkica Dugeč: Buntovni sanjar – tragom političkih poruka prof. Vjenceslava Čižeka (Marulić br. 3, 2001.)
45. Malkica Dugeč: Četiri pjesme (Marulić br. 5, 2001.)
46. Malkica Dugeč: Prosjaci pred vratima Europe – pjesma (Marulić br. 2, 2002.)
47. Malkica Dugeč: Naš kaj navek sveti; Nas dvoje u beskraju- pjesme (Marulić br. 4, 2002.)
48. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 5, 2002.)
49. Malkica Dugeč: Bio je samo Hrvat – uz promociju knjige Bože Dugeča:”Nismo spremni robovati” (Marulić br. 6, 2002.)
50. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 1, 2003.)
51.Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 4, 2003.)
52. Malkica Dugeč: Tri pjesme u prozi (Marulić br. 4, 2003.)
53. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 2, 2004.)
54. Malkica Dugeč: Šest pjesama (Marulić br. 4, 2004.)
55. Malkica Dugeč: Tri pjesme (Marulić br. 3, 2005.)
56. Malkica Dugeč: Pet pjesama (Marulić br. 6, 2005.)
57. Malkica Dugeč: Četiri pjesme (Marulić br. 2, 2006.)
58. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 4, 2006.)
59. Malkica Dugeč: Hrvatska se u riječ unjedrila – sonetni vijenac (Marulić br. 5, 2006.)
60. Malkica Dugeč:Tragom budnog sanjara – pjesma (Marulić br. 1, 2007.)
61.Malkica Dugeč: Sedam pjesama (Marulić br. 4, 2007.)
62. Malkica Dugeč: Neraskidiva veza – pjesma (Marulić br. 6, 2007.)
63. Malkica Dugeč: Tri pjesme (Marulić br. 2, 2008.)
64. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 5, 2008.)
65. Malkica Dugeč: Dvije pjesme (Marulić br. 1, 2009.)
66. Malkica Dugeč: Četiri pjesme (Marulić br. 4, 2009.)
67. Malkica Dugeč: Kišne stranputice – pjesma (Marulić br. 1, 2010.)
68. Malkica Dugeč: Kroćenje pogleda u visine – pjesma; Zbližavanje – proza uz Izložbu Los tres Antonios (Marulić br. 2, 2010.)
69. Malkica Dugeč: Tri pjesme (Marulić br. 5, 2010.)
CROtime
Glasilo Hrvata Baden-Württemberga
1. Malkica Dugeč: Sred bezbroj zvjezdanih putanja – pjesma (CROtime, br. 1, Stuttgart, lipanj, 2009.)
2. Malkica Dugeč: IN MEMORIAM Ivan Lacković Croata – proza (CROtime br. 6, Stuttgart, 2004.)
3. Malkica Dugeč: Sonet za Hrvatsku – pjesma (CROtime br. 6, Stutttgart, 2004.)
4. Malkica Dugeč: Hrvati na 56. Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu – proza (CROtime br. 6, Stutttgart, 2004.)
5. Malkica Dugeč: Riječ hrvatska – pjesma (CROtime br. 4, Stutttgart, 2004.)
6. Malkica Dugeč:Razmišljanje uz Dane hrvatskog jezika – proza (CROtime br. 4, Stuttgart, 2004.)
7. Malkica Dugeč: Mrtve oči Vukovara – pjesma (CROtime br. 2, Stutttgart, 2003.)
8. Malkica Dugeč: Ne bojte se! – pjesma posvećena prvoj godišnjici smrti pape Ivana Pavla II. (CROtime br. 10-11, Stutttgart, 2006.)
9. Malkica Dugeč: Hromi ljudski koraci – pjesma (CROtime br. 14-15, Stutttgart, 2007.)
10. Malkica Dugeč: Razgovor s gđom Mirjanom Bohanjec-Vidović, pomoćnicom ministrice vanjskih poslova i europskih integracija (CROtime br. 12-13, Stutttgart, 2006.)
11.Malkica Dugeč: Unzerstörbare Schönheit – Kroatien – pjesma (CROtime br. 12-13, Stutttgart, 2006.)
12. Malkica Dugeč: Odakle je riječ hrvatska – pjesma (CROtime br. 16, Stuttgart, 2008.)
CVITAK
List za sretno djetinjstvo
1. Malkica Dugeč: Što je za djecu – pjesma (Cvitak br. 1, Međugorje, 2003.)
2. Malkica Dugeč: Kome treba pomoći – pjesma (Cvitak br. 5, Međugorje, 2007.)
3. Malkica Dugeč: Upozorenje prvašiću – pjesma (Cvitak br. 2, listopad, 2007. , Međugorje)
4. Malkica Dugeč: Znate li djeco? – pjesma (Cvitak br. 6, veljača 2007., Međugorje)
5. Malkica Dugeč: Dječak i kesten – pjesma (Cvitak, veljača, 2009., Međugorje)
6. Malkica Dugeč: Dječje isprike – pjesma (Cvitak , lipanj, 2009., Međugorje)
7. Malkica Dugeč: Dječje slike – pjesma (Cvitak br. 1, rujan, 2010., Međugorje)
OSTALI ČASOPISI
1. Malkica Dugeč: Bleiburg-Željeznik – pjesma (Hrvatska budućnost, Chicago, svibanj, 1986.)
2. Malkica Dugeč: Vrijeme prošlo, sadašnje i hrvatsko – proza (Hrvatski put, rujan, 1987., preuzeto iz Hrvatske revije br. 4, 1986.)
3. Malkica Dugeč: Ljubeći Hrvatsku darivamo se vječnosti – pjesma u prozi (Pleter br. 3, Wiesbaden, 1993.)
4. Malkica Dugeč: Na svojoj zemlji – pjesma u prozi (Pleter br. 3-4, Wiesbaden, 1995.)
5. Malkica Dugeč: Dođoh se pokloniti – pjesma u prozi (Pleter br. 1, 1994.)
6. Malkica Dugeč: Pred zrcalom – pjesma (Pleter br. 1, Wiesbaden, 1996.)
7. Malkica Dugeč: Osam pjesama (Hrvatska misao, siječanj-ožujak 2001., Matica hrvatska Sarajevo, 2001.)
8. Malkica Dugeč: Predstavljanje stihozbirke “U riječ unjedrena”, na dodjeli Knjiž. nagrade DHK HB “Antun Branko Šimić” u Mostaru (OSVIT br. 3-4, Mostar, 2007.)
9. Malkica Dugeč: Besmrtno srce pjesnika – pjesma (Osvit br. 1-4, Mostar, 2008.)
10. Malkica Dugeč: Nad odrom prof. Vjenceslava Čižeka – govor održan 29. 11. 2000. u Dortmundu (Hrv. politički zatvorenik br. 105, godina X., Zagreb, prosinac, 2000.)
11. Malkica Dugeč: Ubojstvo drveta – pjesma (Hrvatski književni list br. 11 (30), listopad-prosinac 1996., Karlovac-Zagreb, 1996.)
12. Malkica Dugeč: Umjesto nekrologa Dubravku Horvatiću – pjesma (Dometi br. 3-4, Rijeka, 2008.)
13. Malkica Dugeč: Na jeziku hrvatskome – pjesma (Jezik br. 4, god. 53, Zagreb, listopad 2006.)
14. Malkica Dugeč: Oda hrvatskom jeziku – pjesma (Jezik br. 4, god. 57., Zagreb, listopad, 2010.)
15. Malkica Dugeč: 10 pjesama (Republika, mjesečnik za književnost, umjetnost i društvo, br. 2, god. LXV, Zagreb, veljača 2009.)
16. Malkica Dugeč: Nazdravljam zavjetom – pjesma Vinku Nikoliću za 80. rođendan (Nova Matica br. 2, 1992., Zagreb)
17. Malkica Dugeč: Riječ – pjesma u prozi (GLAS Hrvatske katoličke misije Dortmund, Uskrs, 2002.)
18. Malkica Dugeč: Buntovni sanjar – osvrt na komemoraciju održanu u Dortmundu 10. 3. 2001.u čast pok. prof. Vjenceslava Čižeka (Riječ br. 27, Wiesbaden, travanj, 2001.)
19. Malkica Dugeč: “Hrvatska pogača”, “Proročanstvo jedne noći” – pjesme- (OSVIT 1-2, Mostar, 2009.)
b) Novine
1. Malkica Dugeč: Oči čežnjama zazivane – pjesma (Hrvatsko slovo, 3. svibnja 2002., Zagreb)
2. Malkica Dugeč: Treptaji čuđenja pršte – pjesme (Hrvatsko slovo, 3. 10. 2003., Zagreb)
3. Malkica Dugeč: Rijeka je snova usahla – pjesma (Hrvatsko slovo, 7. ožujka 2003., Zagreb)
4. Malkica Dugeč: Kopni snijeg s krovova tuđih – pjesme (Hrvatsko slovo, 1. 10. 2004., Zagreb)
5. Malkica Dugeč: Zazivanje svjetla – Sjećanje na Dubravka Horvatića, Hrvatsko slovo, 16. 5. 2004., Zagreb)
6. Malkica Dugeč: Alejom stihova Dragutina Tadijanovića – pjesma (Hrvatsko slovo, 11. 11. 2005., Zagreb)
7. Malkica Dugeč: Sebe ne vidiš nikada – ciklus pjesama (Hrvatsko slovo, 6. 5. 2005., Zagreb)
8. Malkica Dugeč: Sonet nad Zidom bola – pjesma (Hrvatsko slovo, 10 .6. 2005., Zagreb)
9. Malkica Dugeč: Vrijeme na tren zaustavljeno -pjesma uz obljetnicu smrti M. Maslaća (Hrvatsko slovo, 25. 1. 2007., Zagreb)
10. Malkica Dugeč: Idem tragom svoga ishodišta – pjesme (Hrvatsko slovo, 2. 11. 2007., Zagreb)
11. Malkica Dugeč: Rijeka prijateljstva – pjesma mjesto nekrologa Mili Maslaću (Hrvatsko slovo, 2. 2. 2007., Zagreb)
12. Malkica Dugeč: Rasuo se sjaj zvjezdani – pjesme (Hrvatsko slovo, 24. 10. 2008., Zagreb)
13. Malkica Dugeč: Pravo smisao slobode – poetski zapis (Hrvatsko slovo, 30. 10. 2009., Zagreb)
14. Malkica Dugeč: O ljepoti snivaj – ciklus pjesama (Hrvatsko slovo, 1. 5. 2009., Zagreb)
15. Malkica Dugeč: Svečano mjaukanje – proza (Hrvatsko slovo, 5. 2. 2010., Zagreb)
16. Malkica Dugeč: Dijaspora je zabrinuta – dnevnik od 3. do 9. 5. 2010. (Hrvatsko slovo, 14. 5. 2010., Zagreb)
17. Malkica Dugeč: Hrvatska tribina u Frankfurtu -prikaz- (Hrvatsko slovo br.77, 1.10.1996., Zagreb)
18. Malkica Dugeč: “Ostati zagonetka” -pjesma- ( Hrvatsko slovo br.72, 6.9.1996., Zagreb)
19. Malkica Dugeč: “Crna rijeka”, “Pahuljice nada”, “S Hrvatskom u sebi”,
“Stepom zvijezda” – pjesme- (Hrvatsko slovo br.137, 5.12.1997.,Zagreb)
20. Malkica Dugeč: “Vrijeme za povratak” – novela – (Hrvatsko slovo br.112, 13.6.1997.,Zagreb)
21. Malkica Dugeč: “O Hrvatskoj pjesma” -pjesma- (Hrvatsko slovo br.367, 2001.,Zagreb)
22. Malkica Dugeč: “Poštapamo se o riječi hrvatske” – pjesme- (Hrvatsko slovo br.587, 21.7.2006.,Zagreb)
23. Malkica Dugeč: “Vrijeme nije mijena” – 7 pjesama- (Hrvatsko slovo br.813, 10.11.2010.,Zagreb)
c) Antologije, leksikoni, izbori
1. Šimun Šito Ćorić: 45 hrvatskih emigrantskih pisaca – prinos za povijest književnosti u Hrvata, Zagreb, 1991.
2. Hrvatski biografski leksikon br. 3, Č-Đ (Leksikografski zavod “Miroslav Krleža”, Zagreb, 1993.)
3. Milan Blažeković: Bio-bibliografski leksikon suradnika Hrvatske revije (Školske novine-Pergamena, Zagreb, 1996.)
4. Ante Selak: Cvrčak u boriku – poezija i proza (Hrvatska revija u egzilu 1951.-1990., Školske novine – Pergamena, Zagreb, 1996.)
5. Mila si nam ti jedina – hrvatsko rodoljubno pjesništvo od Baščanske ploče do danas (Alfa, Zagreb, 1998.)
6. Miroslav Mađer: Leksikon članova DHK – Ususret stogodišnjici Društva 1900.-2000. (Riječ, Vinkovci, 1999.)
7. Zdravko Kordić i Krešimir Šego: Mnogoglasje – Suvremeno hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine (Osvit 1-2, Mostar, 2000.)
8. Krešimir Nemec: Leksikon hrvatskih pisaca (Školska knjiga, Zagreb, 2000.)
9. Mirko Marjanović: Leksikon hrvatskih književnika Bosne i Hercegovine od najstarijih vremena do danas (Matica hrvatska -Sarajevo i HKD Napredak-Sarajevo, Sarajevo 2001.)
10. Zdravko Kordić: Jezik i hrid – Pisana riječ članova DHK HB (Zagreb-Mostar, 2005.)
11. Dubravko Horvatić i Stjepan Sučić: u DUNAV hrvatskom pjesništvu od srednjovjekovlja do danas – Antologijski izbor (K. Krešimir, Zagreb, 2005.)
12. KRIST u hrvatskom pjesništvu – Antologija duhovne poezije (Verbum, Split, 2007.)
13. Hvaljen budi, Gospodine moj -Sveti Franjo u hrvatskom pjesništvu (1. izdanje, Alfa, Zagreb, 2009.)
14. Vinko Grubišić, Zdravko Kordić i Krešimir Šego: DREAMS DREAMT LONG AGO (Davno sanjani snovi) – hrvatsko pjesništvo Bosne i Hercegovine 20. stoljeća- (Na hrvatskom i engleskom jeziku, Denver, Colorado, 2009.)
15. Branko Pilaš: Zlatni snovi – izbor hrvatskog pjesništva za djecu (Međugorje-Zagreb, 2010.)
16. Vlado Pandžić – Vlasta Sabljak: HRVATSKA DAROVNICA – priručnik za V.,VI.,VII. i VIII. razred hrvatskih dopunskih škola u inozemstvu (Zagreb, 1999.)
III. RECENZIJE, KRITIKE, OSVRTI
1. Vinko Nikolić: Bilješka prema autoričinu autocrtežu (“Zemlja moja – nebo moje”, Knjižnica Hrvatske revije, Muenchen-Barcelona, 1984.)
2. Nedjeljka Luetić-Tijan: “Zemlja moja – nebo moje” – prikaz (Hrvatska revija, Muenchen-Barcelona, 1984., sv. 3)
3. Vera Korsky-Poli: Ljubav prema vlastitom narodu (Republika Hrvatska br. 147, Buenos Aires, 1984.)
4. Ivona Dončević: Heimat, mein Himmel – Malkica Dugeč: ”Zemlja moja – nebo moje”, Hrvatska revija, 1984. (Kroatische Berichte, X. Jahrgang, Mainz, 1985.)
5. Malkica Dugeč: “Zemlja moja – nebo moje” – Prikaz i pretisak iz Hrvatske revije (Hrvatska Domovina br. 3, Hamburg, 1985.)
6. Dubravko Horvatić: “Kriška dobrote” Malkice Dugeč (“Nepostojeći hrvatski pisci”, Zagreb-Sisak, 1993.)
7. Ivan Bašić: “Kriška dobrote”- metafora Hrvatske – Povodom treće pjesničke zbirke Malkice Dugeč (Pleter br. 2, Muenchen, 1994.)
8. Dubravko Horvatić: Pjesnikinja drugog vala hrvatske književnosti u egzilu-“Kriška dobrote” Malkice Dugeč (Tomislav, Zagreb, 1994.)
9. Dubravko Horvatić: Nova zbirka pjesama Malkice Dugeč (Malkica Dugeč:”Kriška dobrote”, Consilium, Zagreb, 1994.)
10. Hans Peter Rullmann: Malkica Dugeč:”Kriška dobrote” – naslovnica b) Dragi čitatelji – pismo zahvale c) Novo izdanje knjige Malkice Dugeč: “Kriška dobrote”- prikaz d) Iz emigrantskih vremena: Malkica Dugeč: Koračajmo s pravednima – pjesma u prozi (Hrvatska Domovina br. 4, Hamburg, 1995.)
11. Stjepan Šešelj: Pjesnički glasi Malkice Dugeč (Malkica Dugeč: “Sve dalje od sebe”, K. Krešimir, Zagreb,1996,)
12. Baldo Dobrašin: Tkanje od zebnje – Malkica Dugeč:”Sve dalje od sebe”, K. Krešimir,Zagreb, 1996 (Večernji list, 18. 5. 1997., Zagreb)
13. Vjenceslav Čižek: Malkičine stope ljubavi i dobrote – Uz četvrtu knjigu pjesama Malkice Dugeč:”Sve dalje od sebe” (Hrvatsko slovo, 30. 5. 1997., Zagreb)
14. Suzana Petrović: O književnom liku Malkice Dugeč (Hrvatska revija, sv. I, 1997., Zagreb)
15. Milan Sigetić: Knjiga Malkice Dugeč: ”S Hrvatskom u sebi (“Večernji list, 2. 12. 1998., Zagreb)
16. Mile Maslać: Dati sebe za Hrvatsku – Malkica Dugeč: “S Hrvatskom u sebi” (Hrvatsko slovo, 20. 11. 1998., Zagreb)
17. Mile Maslać: Pogovor (Malkica Dugeč: ”S Hrvatskom u sebi”, K. Krešimir, Zagreb, 1998.)
18. Vjekoslav Boban: Skica za portret: Malkica Dugeč (Hrvatsko slovo, 25. 6. 1999., Zagreb)
19. Vjekoslav Boban: Neizbrisiv trag izbjeglištva (Malkica Dugeč:”Kroz pukotinu neba”, K. Krešimir, Zagreb, 1999.)
20. Ivan Ott: Kulturno stvaralaštvo iseljene Hrvatske: Malkica Dugeč (Hrvatski dijasporski list, S R Njemačka, jesen,1999.)
21. Nevenka Nekić: Pjev o povijesti i sadašnjosti – Malkica Dugeč:”Kroz pukotinu neba” (Hrvatsko slovo, 10. 3. 2000., Zagreb)
22. Krešimir Šego: Tuđina kao sudbina – Malkica Dugeč:”Žudnja za smijehom”, K. Krešimir, Zagreb, 2000. (Krešimir Šego: “Rubovi II, ”Mostar, 2000.)
23. Krešimir Šego: Prokletstvo je ćutjet samo zemlju tuđu – Malkica Dugeč: ”Žudnja za smijehom”,K. Krešimir, 2000., Zagreb (Hrvatsko slovo 3. 11. 2000., Zagreb)
24. Dubravko Horvatić: Snaga svjedočenja (Fokus, Zagreb, 1. 11. 2001.)
25. Nevenka Nekić: Pjesnikinja – samotna putnica – pogovor (Malkica Dugeč: ”Zipka”, K. Krešimir, Zagreb, 2001.)
26. Vinko Grubišić: Hrvatska književnost u egzilu (Knjižnica Hrvatske revije, Barcelona-Muenchen, 1991.)
27.Dubravko Horvatić: Pogovor (Malkica Dugeč:”Domaće zadaće”, K. Krešimir, Zagreb, 2001.)
28. Dubravko Horvatić: Snaga svjedočenja – O knjizi Malkice Dugeč: “Domaće zadaće” (Dubravko Horvatić: “Od Tuđmana do tuđinca”, K. Krešimir, Zagreb, 2002.)
28. Edi Zelić: Velika cijena slobode – Iseljeničke priče: Životna pustolovina profesorice Malkice Dugeč (Slobodna Dalmacija, 16. 4. 2002., Frankfurt)
29. Tomislav Kovačević: Promicanje dobrote – Malkica Dugeč: “O kamenu poj”, K. Krešimir, Zagreb, 2002.
30. Biserka Lukan: Hrvatska pjesnikinja s Neckara – predstavljanje pjesništva Malkice Dugeč u Stuttgartu (Slobodna Dalmacija, 18. 12. 2003., Frankfurt)
31. Dubravko Horvatić: Pogovor – Malkica Dugeč: ”Izabrane pjesme”, K. Krešimir, Zagreb, 2003.
32. Nevenka Nekić: Samotno bdijenje nad sudbinom Domovine M. Dugeč: ”Izabrane pjesme”, K. Krešimir, Zagreb, 2003.) (Hrvatsko slovo, 29. 10. 2004., Zagreb)
33. Branko Brčinović: Ljepota pjesničke riječi Malkice Dugeč (CROtime br. 7, Stuttgart, 2004.)
34. Mile Maslać: Prasak duhovni, pjesnički, planu nakon stvaranja Domovine -pogovor stihozbirci Malkice Dugeč: ”Drhtaji ptica” (K. Krešimir, Zagreb, 2004.)
35. Edi Zelić: Promovirane “Izabrane pjesme” Malkice Dugeč (Slobodna Dalmacija, 14. 10. 2004., Frankfurt)
36. Adolf Polegubić: Hrvatska – moj snivani bijeli san u školjci, razgovor s hrvatskom pjesnikinjom Malkicom Dugeč (Živa zajednica br. 7, Frankfurt 2004.)
37. Krešimir Šego: Ponovno putovanje davnim životnim stazama – Pogovor (Malkica Dugeč: “Moć svjetla”, K. Krešimir, 2006., Zagreb)
38. Ivana Vranješ: Svjetlo kao nada – prikaz stihozbirke “Moć svjetla” (Glas Koncila, 10. 12. 2006., Zagreb)
39. Edi Zelić: Stihovi iznjedreni iz tragedije – Malkica Dugeč: ”Moć svjetla, K. Krešimir, 2006. (Slobodna Dalmacija, 2. 12. 2006., Zagreb)
40. Edi Zelić: Riječ ubojitija od metka – Književni nastup u SWR-u (Slobodna Dalmacija, 29. 11. 2006., Frankfurt)
41. Edi Zelić: Malkici Dugeč Nagrada Dubravka Horvatića (Slobodna Dalmacija, 11. 5. 2006., Frankfurt)
42. Hrvati AMAC (internetski portal): Nagrada “A. B. Šimić” za 2007. pjesnikinji Malkici Dugeč, 20. 11. 2007.
43. Portal HMI, 12. 11. 2007. – Malkica Dugeč u subotu na Interliberu, (Razgovor s pjesnikinjom)
43.a I. Ott: Pjesma – dnevnik života – o pjesništvu Malkice Dugeč (Večernji list, 25. 7. 2007., Frankfurt)
44. Ivan Kordić: Pogovor (Malkica Dugeč: ”U riječ unjedrena”,K. Krešimir, 2007., Zagreb)
45. Mile Maslać: Književno djelo Malkice Dugeč (Hrvatski iseljenički zbornik, Zagreb, 2007.)
46. Ivan Kordić: Neiscrpno bogatstvo riječi – Malkica Dugeč: ”U riječ unjedrena”, K. Krešimir, Zagreb, 2007. (Živa zajednica br. 10, 2007., Frankfurt)
47. Vesna Kukavica: Susreti vrsnih iseljeničkih književnika i domovinskih književnih zvijezda ( Matica HMI br. 11, 2007.,Zagreb)
48. Grga Rupčić: Zri sonet nerečen – Malkica Dugeč: “Moć svjetla”, Stajer-graf, Zagreb, 2006. (Školske novine”br. 35, 6. 11. 2007., Zagreb)
49.Željka Lešić: “U riječ unjedrena”- promocija knjige Malkice Dugeč održana 21. 11. 2007. (Matica HMI, prosinac,2007., Zagreb)
50. Tomislav Kralj: Intervju s hrvatskom pjesnikinjom Malkicom Dugeč (Internetski portal Hrvati AMAC, 17. 6. 2007.)
51. Ivan Ott: Tijelom u Njemačkoj, duhom u Hrvatskoj – Osvrt na stihozbirku Malkice Dugeč “U riječ unjedrena”; razgovor povodom dobivene nagrade “Antun Branko Šimić” (Hrvatsko slovo,27. 7. 2007., Zagreb)
52. Fabijan Lovrić: Upornost potrebe – Malkica Dugeč:”Moć svjetla”, Stajer-graf,2006.,Zagreb ( “Osvit” br. 1-2, 2007., Mostar)
53. Sonja Jurić: Hrvatska se u riječ unjedrila – Osvrt na stihozbirku “U riječ unjedrena” Malkice Dugeč, K. Krešimir, 2007., Zagreb (“Osvit” br. 1-2, 2007., Mostar)
54.Antun Lučić: Uron pjesme u životni zdenac – Usporedbe iz logosa pojedinca i domovinstva kroz zbirku Malkice Dugeč: “U riječ unjedrena” (Osvit br. 3-4, 2007., Mostar)
55. Fabijan Lovrić: Paradigma istrajnosti i preobrazbe jedne poetike -uz Godišnju nagradu DHK HB “Antun Branko Šimić” Mostar,16. 11. 2007.;Drinovci, 18. 11. 2007., književnici Malkici Dugeč za zbirku pjesama “U riječ unjedrena (Osvit br. 3-4, 2007., Mostar)
56. WWW.Blog.HR (Intermetski portal): Zlatni vijenac od plača i smijeha u Stuttgartu – Malkica Dugeč: “Vijenac od plača i smijeha”, uz proslavu 50. godišnjice Hrvatske katoličke misije u Stuttgartu (29. 11. 2008.)
57. Ivan Ott: Malkica Dugeč izdala novu zbirku pjesama – Malkica Dugeč:”Tragovima bezdomnosti”, K. Krešimir, 2008. (Portal SWR-a, 9. 12. 2008., Stuttgart)
58. Vesna Kukavica: Njemačka Croatica, Hrvatske knjige izvan Hrvatske, Interliber 31. Međunarodni sajam knjiga (Portal Hrvatske matice iseljenika, 2008., Zagreb)
59. Edi Zelić: Ljubav prema domovini ne poznaje granice – Razgovor s Malkicom Dugeč, autoricom sonetnog vijenca “Vijenac od plača i smijeha”, povodom 50. godišnjice Hrv. kat. Misije u Stuttgartu (Slobodna Dalmacija 22. i 23.11. 2008.)
60. Nenad Piskač: Domovina Domovine – Pogovor knjizi Malkice Dugeč “Tragovima bezdomnosti”,K. Krešimir, 2008., Zagreb
61. Mira Ćurić: Iseljeništvo uvijek živi s domovinom – Razgovor s književnicom Malkicom Dugeč – (Hrvatsko slovo, 15. 5. 2009., Zagreb)
62. Fabijan Lovrić: U riječ unjedrena – Predstavljanje zbirke pjesama Malkice Dugeč”Tragovima bezdomnosti”,K. Krešimir, 2008.,Zagreb (Zadarski list, 12. 5. 2009., Zadar)
63. Vlado Vladić: Dječja pitanja Malkice Dugeč – Proslov knjizi pjesama za djecu Malkice Dugeč: ”I cvijet može zaplakati”, Zadar, 2009. 64. HRT Zagreb: Glas Hrvatske 13. 3. 2009. – Razgovor s Malkicom Dugeč o njenoj prvoj knjizi pjesama za djecu:”I cvijet može zaplakati”
65. Portal Glasa Koncila: Snovi o domovini -uz promociju stihozbirke Malkice Dugeč “Tragovima bezdomnosti”, 2009.
66. Ivan Ott: Nova knjiga Malkice Dugeč – O knjizi “Tragovima bezdomnosti”,K. Krešimir, 2008., Zagreb (Internetski portal SWR International, 11. 12. 2009., Stuttgart)
67. Nenad Piskač: Domovina Domovine – Pogovor knjizi M. Dugeč “Tragovima bezdomnosti” (Živa zajednica br. 5, 2009.,Frankfurt)
68. Miljenko Stojić: Za svojom zvijezdom hodeći – O knjizi Malkice Dugeč: ”U riječ unjedrena”, K. Krešimir, 2007. (Mrežna knjižnica Miljenko Stojić”, 17. 10. 2009., Međugorje)
69. Josip Palada: Poslije velikog putovanja kroz život vratila se u djetinjstvo – recenzija knjige pjesama za djecu M. Dugeč ”I cvijet može zaplakati”, Zadar,2009.
70. Tomislav Marijan Bilosnić: Pjesnička ljepota koju treba uvijek nanovo otkrivati – Malkica Dugeč:”I cvijet može zaplakati” – pjesme za djecu (3000 godina Za Dar, Zadar, 2009.)
71. Željka Lešić: Promovirana zbirka pjesama Malkice Dugeč – o promociji stihozbirke “Tragovima bezdomnosti”, održanoj 6. svibnja 2009. u HMI (Portal HMI, svibanj, 2009.)
72. Ivan Ott: Djecoljublje i domoljublje – Malkica Dugeč:”I cvijet može zaplakati”, Zadar, 2009. (Hrvatsko slovo, 5. 3. 2010. Zagreb)
73. Josip Tatalović: Blagdan riječi hrvatske – Malkica Dugeč: ”Uzroci i posljedice Deklaracije o hrvatskom jeziku – predavanje održano povodom Dana hrvatskog jezika (Slobodna Dalmacija,25. 3. 2010., Frankfurt)
74. Dario Starčević: Deklaracija je kamen temeljac naše borbe za očuvanje jezika – Malkica Dugeč: predavanje povodom 43. obljetnice Deklaracije (“Večernji list”, 17. 3. 2010., Frankfurt)
75. Portal HMI 18. 1. 2010. : A new book by Malkica Dugeč /engleski/ i Nuewo libro de Malkica Dugeč /španjolski – Malkica Dugeč:”Tragovima bezdomnosti”, K. Krešimir, Zagreb, 2009. –
76. Lidija Eterović: Polustoljetno djelovanje – Malkica Dugeč:”Vijenac od plača i smijeha”, povodom 50. obljetnice HKM Stutttgart – Malkica Dugeč:”Vijenac od plača i smijeha”,tekst i CD u knjizi “Hrvatska katolička zajednica u Stuttgartu 1958.-2008., listopad, 2008., Stuttgart (“Hrvatsko slovo”, 6. 8. 2010., Zagreb)
77. Božidar Petrač: Pjesnici vjerni domovini – uz zbirku pjesnikinje iz Njemačke Malkice Dugeč:”Tragovima bezdomnosti” (“Hrvatski iseljenički zbornik” 2010., Zagreb)
78. Marijan Karabin: “Usputna stajališta”, Naklada Stih, 2010., Zagreb – Pjesme Malkice Dugeč objavljene u švicarskom portalu Hrvati.Ch., rubrika Književni kutak: “Oči, oči što su brzace pratile”, “Ne zaboravi ugasiti svijeću”, “Kada kreneš”, “Odakle tuga?” str. 248.-253.
79. Fabijan Lovrić: Predgovor – Malkica Dugeč:”Žigice vjere”, K. Krešimir, 2010., Zagreb
80. Ivan Kordić: Über die Autorin – Malkica Dugeč:”Vom Winde gerissen”, K. Krešimir, 2010., Zagreb
81. Malkica Dugeč: “Hrvatski veterani” i “Sto i devet..” – pjesme (DANICA, hrvatski katolički kalendar, rubrika “Braći izvan domovine”, Hrv. književno društvo Ćirila i Metoda, godište 116, Zagreb, 1996.)
82. Malkica Dugeč: Autoportret mojih očiju – pjesma u prozi (IZLOŽBA AUTOPORTRETA -Sveučilište u Zagrebu – Studentski centar u Zagrebu od 17. 10. do 7. 11. 2000. Poetski tekst preuzet je iz stihozbirke Malkice Dugeč: ”Zemlja moja – nebo moje”, objavljene u izdanju Knjižnice Hrvatske revije, 1984.)
83. Malkica Dugeč: Vjenceslav Čižek – čovjek i pjesnik – Pogovor – Vjenceslav Čižek: “Krvopisi predsvanuća”, Buenos Aires, 1989.
84. Stjepan Šešelj: Pjesnički glasi Malkice Dugeč – Pogovor Malkica Dugeč:”Sve dalje od sebe”, K. Krešimir, 1996., Zagreb
85. Ivan Bašić: “Kriška Dobrote”-Metafora Hrvatske- Malkica Dugeč: Kriška Dobrote, K.Krešimir, Zagreb, 1994. (Hrvatsko obiteljsko kolo -HOK-, Muenchen 1990.-2010., Muenchen- Sarajevo 2010.)