LENDIĆ, Ivo
Rođen je 4. lipnja 1908. u Janjini, na Pelješcu pokraj Dubrovnika.
Nakon završene pučke škole u rodnom mjestu odlazi u Dubrovnik i tamo završava klasičnu gimnaziju. Iste godine stiže u Zagreb. Tu na Sveučilištu studira i završava eksperimentalnu psihologiju i specijalnu filozofiju. Još uz studij, a posebice nakon njega, bavi se svestranim publicističkim radom.
Za rata odlazi u Rim, gdje se liječio, ali u isto vrijeme bio i dopisnikom dnevnika “Hrvatski Narod”. Tu ga je zatekao kraj rata. Godine 1947. odseljava u Argentinu. Tu u Buenos Airesu slijedi desetak godina briljantnoga novinarskog rada. Urednik je vrlo bogata mjesečnika “Glas sv. Antuna”, sve do njegova obustavljanja 1955. Za mnoge bio je to najvažniji list-mjesečnik u hrvatskoj emigraciji, obrađujući suvremene teme, svjetske i nacionalne. Među suradnicima su bili brojni hrvatski intelektualci i gotovo svi hrvatski migrantski književnici, sve do V.Vide i S.Karamana. Lendić se u njemu znao potpisivati i pseudonimom Ante Planika.
Od 1957. Lendić će zbog tumora na mozgu i djelomične oduzetosti biti prikovan uz krevet i naslonjač sljedećih dvadeset pet godina. Pao je i umro od srčane kljenuti u Iguazu, tom gradu tropskog dijela Argentine, 1.travnja 1982.
Prvi Lendićev tiskani rad bili su stihovi u dubrovačkom “Žaru”, književnom listu srednjoškolske omladine. Poslije je uređivao taj list, a II Zagrebu je postao urednikom mjesečnika “Luč”. Surađuje još u književnom časopisu “Hrvatska prosvjeta”, II političkim novinama “Narodna politika”, zatim kao urednik kulturne rubrike u “Hrvatskoj straži” a objavljivao je svoje priloge po drugim revijama, kalendarima, godišnjacima i novinama. Kao suradnik već spominjana “Hrvatskog Naroda”, čitatelje je obdarivao prilozima o najrazličitijim problematikama kulturnog života toga doba, kao što je činio i u emigraciji u svojem “Glasu sv. Antuna” u Buenos Airesu, a i još ponegdje.
Osim pjesmama, Lendić je pisao književne kritike, kulturne prikaze, političke preglede, članke iz područja psihoanalize, te prijevode sa stranih jezika. Zastupljen je u skupnoj knjizi desetorice Lirika grude (Zagreb, 1934). Pjesme su mu prevođene na razne jezike.
Objavio je dvije knjige pjesama:
Lirika, Zagreb, 1930.
Angelusi, Zagreb, 1936.