TROGANČIĆ, Franjo
Rodio se 2. rujna 1913. u Varešu, u Bosni. Osnovnu je školu završio u rodnom mjestu. Nakon klasične gimnazije u Visokom, šest semestara bogoslovije i kratkoga studijskog boravka na Sorbonnei u Parizu, prelazi na Sveučilište u Zagrebu, gdje je studirao i završio romanistiku. Godine 1942. odlazi na studij u Rim, doktorira iz romanistike i poslije iz čiste filozofije. Od 1945. do 1948. lektor je za hrvatski jezik u Firenci, Pisi i Napulju. Od 1948. do smrti djeluje na rimskom sveučilištu, do 1959. kao lektor, a od tada, nakon habilitacije, kao redoviti sveučilišni profesor za hrvatski jezik i književnost. Umro je 18. rujna 1974. u Rimu.
Dug boravak i sveučilišne djelatnosti u Italiji usmjerili su Trogrančičev znanstveni i prevoditeljski rad. Svoje radove počinje objavljivati već tijekom prvih godina djelovanja na sveučilištima u Pisi i Firenci. Ti brojni i uspjeli prijevodi, prvi put na talijanskom jeziku, osim “Smrti Smail-age Čengijića”, primiču talijanskoj publici hrvatsku književnost. Prijevode prate takvi uvodi, da ih se može smatrati izvrsnim studijama o pojedinim piscima i književnim razdobljima.
Nema dvojbe da, možda, nitko nigdje u hrvatskoj emigraciji nije predstavio na nekom drugom govornom području hrvatsku književnost svojim prijevodima i popratnim studioznim predstavljanjima kao što je to učinio Trogrančič na talijanskom.
Objavio je sljedeće prijevode i antologije, s reda popraćene uvodnim znanstvenim studijama, književnim esejima ili prikazima:
Poesia popolare serbo-croata, Pisa, 1948.
Ivan Mažuranić, La morte di Smail-aga Čengijić, Genova, 1949.
Storia della letteratura ragusea-croata, XV secolo, Firence, 1950.
Letteratura medioevale degli slavi meridionali, dalle origini al XV secolo, Roma, 1950.
Antologija hrvatske lirike (s predgovorom i bilješkama o pjesnicima), Rim, 1953.
Fran Mažuranić, Foglie primaverili e frutti autunnali, Roma, 1953.
Vladimir Vidrić, Poesie, Roma, 1955.
Ivana Brlić-Mažuranić, Racconti e leggende della Croazia, Torino, 1956.
Ivo Cippico, Mare, Sole e Amore, Roma,1958.
Ljubomir Nenadović, Lettere dal!’ Italia, Roma, 1958.
Racconti popolari croati, Roma, 1959.
Racconti popolari serbi, Roma, 1959.
Franjo Trogrančić, Poeti croati moderni, Milano, 1965.
Narratori croati moderni e contemporanei, Roma, 1969.
Ivo Andrić.fra Petar e fra Marco, Roma, 1974.