VUČETIĆ, Mato
Rodio se 15. rujna 1892. u gradu Hvaru. Pučku školu je pohađao u Hvaru i Dubrovniku. Tu je završio i svih osam razreda tadašnje gimnazije.
U Pariz je stigao 1916. i ostao u njemu, stanujući uglavnom u Latinskoj četvrti kod Sveučilišta Sorbonne, kao vječit prognanik, neženja i bohem sve do smrti 10. travnja 1981. Pokopan je na pariškom groblju Thiais.
U samom poraću (nakon I. svjetskog rata) družio se s Tinom Ujevićem i poslije s Ljubom Wiesnerom, kojemu je pomagao skupljati građu o Matošu.
Ako bi negdje trebalo spomen-pločom zabilježiti Vučetičev više nego polustoljetni boravak u Parizu, onda bi to svakako trebalo učiniti u staroj kavani “Closerie des Lillas” (na raskrižju Boulevarda Montparnasse i Saint Michel), gdje se dugim godinama oko njega okupljao školovaniji svijet sa slavenskog juga. Naime, između dva rata Vučetić je bio poznat po svojim pariškim političkim i književnim dopisima u zagrebačkom “Obzoru” i “Jutarnjem listu”, dakle u listovima Tipografije, kojih je bio dopisnik i predstavnik u Parizu, paje imao i najsvježije vijesti iz Zagreba.
Kad je dr. Ante Trumbić stigao u Pariz 1928., Vučetić mu je (zajedno s Bogdanom Radicom) bio na usluzi i povezao ga s vodećim francuskim novinarima i političarima. Vučetić i Radica su poplavili francuski tisak člancima o beogradskim protuhrvatskim nasiljima.
U razdoblju nakon II. svjetskog rata Vučetić je mnogo surađivao u listovima HSS-a.
Francuskim jezikom je vladao kao svojim hrvatskim. Za prvu zbirku pjesama na francuskom “Les Torches” predgovor mu je napisao poznati ljevičarski romanopisac Henri Barbusse, dobio je nagradu Francuske akademije za svoju zbirku pjesama na francuskom “Le Chant de l’ Exile”, a bio je odlikovan i francuskom Legijom časti.
Književna ostavština Mate Vučetića nalazi se u Sveučilišnoj i nacionalnoj biblioteci u Zagrebu, a odvojeno su mu objavljena sljedeća djela:
– Odjeci bola (pjesme), Zagreb 1922.
– Les Torches (pjesme), Pariz 1925.
– Buktinje (pjesme), Zagreb 1925.
– Pariske šetnje (lirski zapisi), Zagreb 1929.
– La position internationale de la Yugoslavie (politički pamflet; pod pseudonimom Spectator), Pariz 1938.
– Hrvatski Gradovi (pjesme), Pariz 1950.
– Le Chant de l’ Exile (pjesme), Pariz, bez godine izlaska (1952.)
– Grad Svijetla (pjesme), Pariz 1952.
– Feux et Cendres (pjesme), Pariz 1957.