Održana Konvencija Hrvatskog svjetskog kongresa u Australiji
Nema promjena u vodstvu HSK-a u Australiji
U subotu, 6. prosinca u Centru Hrvatske zajednice u Geelongu održana je Konvencija Hrvatskog svjetskog kongresa u Australiji kojoj su nazočili delegati iz Pertha, Melbourna, Sydneya, Geelonga, a telefonskim vezama uključili su se iz Canberre i Adelaida te jedan član iz Geelonga. Nazočne je pozdravila Dragica Krašić, predsjednica Centra Hrvatske zajednice.
Počasni gost Konvencije bio je Dubravko Belavić, novoimenovani Generalni konzul RH u Melbournu, u ime dr. Kušena, veleposlanika RH koji je tih dana bio u Zagrebu. Belavić se tijekom dana aktivno svojim izlaganjima aktivno uključio u rad Konvencije, doprineo je razjašnjenju mnogih tekućih pitanja koja se često pojavljuju u hrvatskoj zajednici, kao primjerice Zakon o prebivalištu, o osobnim iskaznicama, o glasovanju na slijedećim predsjedničkim izborima i sl. S time je potvrdio ono što je kazao u svom početnom izlaganju, kako je došao na dužnost generalnog konzula da bude ne samo vršitelj konzularnih poslova nego na usluzi hrvatskoj zajednici. Učenje hrvatskog jezika, očuvanje hrvatske baštine i investicije u Hrvatsku su njegovi prioriteti.
U tu svrhu razmatrana je mogućnost pomoći učenju hrvatskog jezika u školama kao i smještaj Muzeja hrvatskog iseljeništva. Stjepan Asić, predsjednik Hrvatskog svjetskog kongresa i Hrvatskog svjetskog kongresa u Australiji upoznao je delegate o zaključcima nedavno održanog sastanka Izvršnog odbora HSK-a. Sudionici sastanka Izvršnog odbora iskoristili su prigodu i posjetili branitelje koji prosvjeduju u Zagrebu te im je uručeno pismo potpore kojeg je u ime HSK-a u Australiji poslao dopredsjednik HSK-a za Australiju i Novi Zeland Ante Radić. On je također dao opširno izvješće o nedavno završenim Hrvatskim svjetskim igrama. Igre su bile jedan ogroman uspjeh, zapažen od službenih vlasti i grada Zagreba, tako da će se iste ponovno održati 2017. u Zagrebu, ovog puta u zajedničkom pothvatu Državnog ureda za Hrvate izvan RH i HSK-a. Igre predstavljaju konkretan učinak, korak naprijed, u međusobnim odnosima Hrvata izvan RH i RH. U vrijeme održavanja HSI delegacija iz Australije posjetila je Vukovar i odala počast palim braniteljima.
U radu HSK-a u Australiji još jedno važno mjesto ima lobiranje za ostvarenje prioritenih ciljeva hrvatske zajednice. Tako su ostvareni sastanci sa predstojnicom Državnog ureda za Hrvate izvan RH Dariom Krstičević po pitanju igara; s glavnom tajnicom u MVEP Vesnom Cvjetković glede hrvatskih konzulata; s veleposlanicom Australije Cox koja je ugostila sudionike igara iz Australije u Zagrebu; s veleposlanikom RH u Canberri dr. Kušenom i sl.
Upućeno je pismo p. Duttonu, ministru zdravstva u Australiji o Ugovoru o zdravstvenom osiguranju, a razgovori o tome još traju.
HSK-a u Australiji je pozdravio dolazak u Australiju Zorana Milanovića, predsjednika Vlade RH, smatrajući da je mnogo korisnije izraziti naše neslaganje s radom Vlade njemu izravno nego okretanjem leđa. Dijalog je u demokraciji jedino oružje za konkretno rješavanje nastalih problema. Pozdravili smo njegovu pomoć za održavanje katedre hrvatskog jezika na Macquarie Sveučilštu u Sydneyu.
Na terenu se nastavlja s podrškom kulturnih manifestacija kao što je prošla i uskoro slijedeća posjeta Kulturnog društva Lado iz Geelonga hrvatskim manjinama, koji se stalno osjećaju ugroženim u zemljama u kojima žive i bore se za svoj goli opstanak. U Melbournu i Canberri u jačanju veza s Hrvatskim nogometnim savezom po pitanju mladih naraštaja i njihovo eventualno uključenje u razna natjecanja kao i jačanje Hrvatskog radio programa u Canberri. U Adelaidu, u širenju međudruštvenih veza kroz postojeći Croatian Community Council. U Sydneyu, u radu u zajednici, u očuvanju kulturne baštine. U Perthu, u daljem radu i postojanju konzularne misija toliko važnih za opstanak hrvatskih zajednica u Australiji. Putem raznih prijedloga od strane predsjednika, kao člana Savjeta Vlade za Hrvate izvan RH, pokrenuto je pitanje preuređenja Savjeta u jedno učinkovitije i efikasnije tijelo koje bi bilonajbolje mjerilo što Hrvati izvan RH žele.
Izglasana je puna podrška sadašnjim dužnosnicima HSK-a u Australiji pa promjena nema.
Na kraju Konvencije doneseni su slijedeći zaključci:
Hrvatske svjetske igre, ukinuti kotizaciju kako bi se olakšalo sudjelovanje većeg broja natjecatelja
Ojačati veze s hrvatskim udrugama u Australiji, sa službenim predstavnicima RH u Australiji i Državnim uredom za Hrvate izvan RH
Zatražiti pomoć za učenje hrvatskog jezika u školama u Australiji
Zatražiti pomoć za pronalazak prostora za uspostavu Muzeja hrvatskog iseljeništva
Raditi na tome da se jednom godišnje ili svake druge godine organizira jedna kulturna manifestacija koja bi obišla sve veće hrvatske zajednice u Australiji.
Promovirati investicije u Hrvatsku, osobno i putem Hrvatskih gospodarskih komora (pr. Melbourne, Perth).
Dati punu podršku hrvatskim braniteljima i njihovim pravednim zahtjevima
Poticati glasače da se odazove na izbore u Hrvatskoj kao znak potpore Hrvatima u Domovini