HSK podupire Povjerenstvo za Jasenovac
Hrvatski svjetski kongres, na čelu s predsjednikom Vinkom Sabljom, podržava ideju Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac o osnivanju Povjerenstva za Jasenovac, sastavljenom od skupine međunarodnih stručnjaka (povjesničara, ali i znanstvenika drugih struka), koji bi temeljito istražili sve informacije vezane uz zatvorenički logor u vrijeme NDH od 1941. do 1945. godine. Isti je taj prijedlog stigao i na adresu Efraima Zuroffa, američko-izraelskog povjesničara i direktora Centra Simon Wiesenthal.
U dopisu koji je Hrvatski svjetski kongres poslao priznatom stručnjaku, ističe se, među ostalim, koliko je važno da se osnuje Povjerenstvo koje bi, povijesnim metodama, analiziralo postojeću arhivsku građu i tragalo za činjenicama i dodatnim dokumentima vezanima uz logor u Jasenovcu.
“Istraživači iz Hrvatske govore nam da je moguće naći vjerodostojne dokumente koji bi realno opisali dođaje u tom logoru u doba Drugog svjetskog rata. Tvrde da još uvijek postoje i živi svjedoci tih događaja. Istraživači iz Zagreba, koji su nam se obratili, spremni su pokazati te dokumente i otvoriti raspravu o logoru u Jasenovcu a koja se temelji na činjenicama. Učinimo to, kako bi ta tema prestala biti gorivom za mržnju među narodima i povod za nove ratove u jugoistočnoj Europi”, poručuje Vinko Sabljo, predsjednik HSK-a.
Sadržaj dopisa pročitajte i na engleskom jeziku.
Hrvatski svjetski kongres i Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac iz Zagreba potpisali su 31. listopada Sporazum o parterstvu. U sporazumu se, uz ostalo, utvrđuje zajednički interes u zaštiti interesa hrvatskog naroda u domovini i izvan nje, a osobito u promoviranju hrvatske kulturne i povijesne baštine.
Društvo su u lipnju 2014. osnovali hrvatski povjesničari, akademici, profesori i novinari kako bi ustanovili što realniju sliku događaja u Jasenovcu od 1941. do 1945., kao i u nakon 1945. godine. Dosadašnji povijesni prikazi tog logora bili su umnogome ideološki obojeni po mjeri komunističkog sustava pa su neki događaji preuveličavani, a drugi posve prikrivani.
U knjizi “Jasenovački logori – istraživanja”, objavljenoj 2015., te u brojnim novinskim člancima i na internetskoj stranici, članovi društva objavili su mnoge dosad zanemarene arhivske dokumente. Iz njih se mogu saznati uravnoteženije informacije o uvjetima života i rada u logoru, o razlozima zatočenja pojedinih zatočenika, o broju ljudi koji su izgubili život, o amnestijama i izlascima iz logora, i sličnome. Dokumenti i razgovori sa živim svjedocima, kojih još uvijek ima, pokazuju da zbivanja u logorima, a i šire, u Hrvatskoj u Drugom
svjetskom ratu i poraću, još treba mnogo i ustrajno istraživati.
Članovi društva uvjereni su da će time biti opovrgnute mnoge lažne optužbe kojima su Hrvati izloženi zbog iskrivljenog prikazivanja novije hrvatske povijesti. Predsjednik društva je dr. Stjepan Razum, tajnik Igor Vukić, a među članovima su akademik Josip Pečarić, Josip Jurčević, prof. Stipo Pilić, pater Vladimir Horvat, Mate Rupić, dr. Mato Artuković i drugi.