HSK uputio dopise članovima Vijeća za suočavanje s prošlošću
Hrvatski svjetski kongres, na čelu s Vinkom Sabljom, uputio je dopise svim članovima Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima.
Prenosimo ga u cijelosti:
Na samom početku 90-ih članovi Hrvatskoga svjetskoga kongresa aktivno su lobirali za međunarodno priznanje samostalne Republike Hrvatske, a od 1992. godine organizirali su nabavu mnogih tehničkih uređaja za opremanje sanitetskih ekipa koje su medicinski zbrinjavale hrvatske ranjenike na prvoj crti bojišnice.
Udruženi hrvatski liječnici iz Njemačke, kao i drugih europskih zemalja, na temeljima te humanitarne pomoći inicirali su osnivanje nestranačke i dobrotvorne udruge Hrvatski svjetski kongres, koja je konstituirana 2. srpnja 1993. godine. Na osnivačkom Saboru bili su nazočni brojni domovinski uglednici, a među njima, tadašnji predsjednik Hrvatskog sabora Stjepan Mesić, potpredsjednik Vlade Vladimir Šeks, kao i kardinal dr. Franjo Kuharić.
Kako dosadašnje Vlade Republike Hrvatske nisu htjele ispuniti obveze o poštivanju ljudskih prava i lustrirati hrvatsku komunističku prošlost, čime su svjesno kršile rezolucije Vijeća Europe 1096 i 1481, tražimo od Vijeća da djeluje na sadašnju Vladu Republike Hrvatske kako bi se bezuvjetno lustrirala represivna prošlost komunističkog režima. Tražimo od Vijeća da svoj prijedlog Vladi RH uskladi s pravilnikom po kojem djeluje njemački savezni ured za lustriranje arhive tajne komunističke policije Stasi bivše Istočne Njemačke.
Kako navedenu njemačku ustanovu ne može voditi nijedna osoba koja je aktivno sudjelovala u vlasti bivšeg DDR-a, niti je moguće da itko takav, zbog sukoba interesa, bude suradnik u toj lustracijskoj instituciji, tako se podrazumijeva da ni voditelj i djelatnici jedne takve (buduće) hrvatske ustanove ne mogu biti osobe koje su bile aktivni nositelji represivnoga komunističkog režima bivše Jugoslavije. Isto tako, smatramo da Vijeće ima obvezu svoje prijedloge temeljiti isključivo na činjeničnoj bazi povijesne arhive, a ne na ideološkim temeljima i baštini komunizma. Brine nas aktualna agresivnost režimskih subjekata iz sfera znanosti i politike koji smatraju da se ne treba, pa čak i ne smije preispitivati dokumentacija o radu tajne komunističke policije iz vremena od 1945. do 1990. godine, čije su žrtve bili ne samo zarobljenici iz svibnja 1945. nego i brojni hrvatski emigranti u inozemstvu, brojni katolički svećenici i biskupi te brojni hrvatski demokrati.
Logor Jasenovac i pozdrav “Za dom spremni” su teme koje se mogu riješiti samo ako se povijesno analiziraju arhivi iz rata i poraća po načelu stručnosti, a ne po ideološkoj liniji bivšeg režima.
Od preispitivanja vjerodostojnosti ne može se izuzeti ni aktualni popis žrtava u logoru Jasenovac. Stvaranje mitova bio je način vladanja narodom u bivšoj Jugoslaviji. Vaša obveza je da te mitove preispitate, a ne da ti mitovi budu povod za nove oružane sukobe.
Donedavno se tvrdilo da je u logoru Jasenovac na najokrutniji i zvjerski način likvidirano 700.000 Srba, Židova i pripadnika drugih narodnosti. Sve povijesne činjenice su bile potisnute jer je taj mit bio u službi velikosrpske ideologije. Ne postoje tabu teme, postoji samo pravna i moralna obveza lustriranja one povijesti koju su pisali komunistički komesari i sljedbenici represivnoga komunističkog poretka. Smatramo da u ovo vrlo izazovno vrijeme za hrvatski narod, u kojem se, nažalost, mladi ljudi naveliko iseljavaju iz Hrvatske, nema nikakvog mjesta daljnjoj „klasnoj borbi“ i mržnji koju je ta nastrana ideologija širila.
Valja ponoviti povijesnu provjeru svih dokumenata tajne komunističke policije i uvažiti izvorne, autentične dokumente kao jedino objektivno mjerilo povijesne istine, zaključuje se u dopisu.
Član Vijeća Željko Tanjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta, očitovao se na poslani dopis.