Hrvatska pred svojim sudbinama : od podređenosti (1918) do emancipacije (1991-1995) Porijeklo, priroda, kronologija događanja te njihovih tumačenja
U subotu 20. listopada 2018., od 9 do 18 sati na Pravnom fakultetu svučilišta Panthéon-Assas (Paris 2) održat će treći kolokvij koji je se održava pod naslovom „Hrvatska pred svojim sudbinama : od podređenosti (1918) do emancipacije (1991-1995). Porijeko, priroda, kronologija događanja i njihovih tumačenja“. Kolokvij zajedno organiziraju Pariško sveučiliste Panthéon-Assas (Paris 2), Sveučilište Paris-Est Marne-la-Vallee, te Predstavničko vijeće institucija i zajednice Hrvata Francuske (CRICCF) i Udruga bivših studenata hrvatskih sveučilišta (AMCA). Kolokvij će otvoriti rektor Sveučilišta Panthéon-Assas (Paris 2) Guillaume LEYTE.
Kao što se vidi iz naslova, kolokvij ima dvije teme koje su usko vezane. Prvi prijepodnevni dio, pod predsjedanjem profesora Marka GJIDARE, posvećen je Hrvatskoj u 1918. godini. U prvom predavanju Miro KOVAČ, bivši ministar vanjskih poslova i sadašnji poslanik u hrvatskom Saboru, govorit će o međunarodnom kontekstu u kojem se našla Hrvatska 1918. godine. Profesor sa splitskog sveučilišta Edi MILOŠ prikazat će stanje Hrvatske u vijeme burnih previranja i događanja 1918. Thierry MUDRY, odvjetnik i politolog, govorit će o sukobu hrvatske revolucije i srpske kontrarevolucije, koji je doveo do stvaranja države s velikim problemima, kako u odnosima naroda koji su u nju ušli, tako u i demokratskom funkcioniranju države. Profesor povijesti i prava Joseph KULIC govorit će o smislu i besmislu naziva „Kraljestvo Srba, Hrvata i Slovenaca od 1918 do 1931. godine“.
Prvi dio kolokvija završit će se okruglim stolom u kojem će izlagači pokušati kroz diskusiju razjasniti pitanja koja su im se nametnula izlaganjima i odgovoriti na pitanja koja će doći od sudionika.
Poslijepodnevni dio kolokvija, pod predsjedanjem Filipa Vučka, hrvatskog veleposlanika u Parizu, posvećen je Hrvatskoj u ratu od 1991. do 1995. Organizatori kolokvija, svjesni diskusije koja je sve češća, kako u Francuskoj, u svijetu, tako i u Hrvatskoj, o naravi rata u Hrvatskoj od 1991. do 1995., žele ukazati na stvarnost toga rata. Tako će Branimir GRABIĆ pokušati ukazati gdje je izvor/uzrok/ rata, kontekst u kojem je rat započeo te kronologiju ratnih događanja. Vlatko MARIĆ će govoriti ulogama koje su u ratu u Hrvatskoj imale JNA i Srbija. Georges-Marie CHENU, prvi francuski veleposlanik u Hrvatskoj, iznijet će, na osnovu svojih osobnih zapisa, što se događalo u Vukovaru 1991. godine. Profesor Marko GJIDARA govorit će o Europi i njenim iskušenjima u kojima se ona našla tijekom rata ali i poukama koje je Europa izvukla iz ovog rata.
Kolokvij će se završiti okruglim stolom kako bi se pokušalo dogovoriti na pitanja i možda izvući određene zaključke.
Vlatko MARIĆ