IZJAVA ZA JAVNOST – Redovni Godišnji sastanak HSK 26. srpnja – 28. srpnja 2019. u Mostaru
29.07.2019.
Hrvatski svjetski kongres (HSK) kao predstavničko tijelo hrvatskih udruga i zajednica u svijetu iz više od 30 zemalja i kao član Ujedinjenih naroda s konzultativnim statusom upućuje ovu izjavu svim vodećim čimbenicima hrvatskog naroda u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini:
- Hrvati izvan domovine i njihovi potomci, kojih ima oko 4 milijuna, još su uvijek neiskorišteni potencijal za domovinu. Stoga bi bilo vrlo važno poduzeti konkretne mjere kako bi se još bolje, na obostranu korist, povezala naša domovina i njeno izvandomovinstvo.
- Živo suosjećamo sa svojim narodom u obje naše države u ovim teškim političko-gospodarskim vremenima te još jednom podsjećamo, da hrvatsko izvandomovinstvo, kao što je činilo u ratu, može i sada značajno pomoći domovini.
- Među brojnim administrativnim problemima ponovno ističemo teškoće koje imamo pri onemogućavanju glasačkog prava zbog nerazumljivo malog broja mjesta za glasovanje, odnosno zbog nemogućnosti da ni nakon četvrt stoljeća hrvatske države nemamo mogućnost dopisnog ili elektronskog glasovanja.
- Također je nužno da razmjerno broju hrvatskih državljana izvan Republike Hrvatske imamo pravo, kao i svi drugi hrvatski državljani, biti zastupljeni u Hrvatskom saboru. Tražimo da Australija, Južna Amerika, USA i Knada imaju po jednog zastupnika dok bi za Europu u Hrvatskom Saboru morala bit osigurana dva zastupnika. Nerazumno je i štetno da hrvatsko izvadndomovinstvo ima manja ovovrsna prava od nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj. To bi zasigurno značajno pomoglo uključivanju Hrvata izvan domovine u društveni i politički život, a za opće dobro svoga naroda. Izvandomovinstvo mora imati zasebnu izbornu jedinicu,u najmanju ruku poput Srpske nacionalne manjine. Kako Hrvati u BiH nisu u izvandomovinstvu s pravom im pripada jedanaesta izborna jedinica.
- Pozivamo sve relevantne institucije u BiH da se konačno učinkovito zauzmu za Hrvate u Bosni i Hercegovini, koji su, mada konstitutivni narod, u toj i našoj državi svedeni na zapostavljenu nacionalnu manjinu. Nažalost, to se događa na političkom, gospodarskom, povratničkom, medijskom i gotovo svakom drugom planu.
- Posebice ističemo nužnost promjene neravnopravnog statusa hrvatskih manjina u susjednim zemljama. Republika Hrvatska može biti primjer postupanja prema nacionalnim manjinama, ali je dužna tražiti da susjedne države isto tako postupaju prema hrvatskoj manjini.
- Zabrinjava nas što sadašnji propisi u Republici Hrvatskoj zbog pretjeranih poreza sve masovnije odbijaju povratak hrvatskih umirovljenika u domovinu. Sličnome doprinosi i neuređeni odnos o dvostrukom oporezivanju s nekim državama.
- U opasnim demografskim nevoljama naše zemlje, krajnje vrijeme je da odgovorne institucije u domovini počnu nuditi atraktivne programe povratnicima. To bi nedvojbeno popravilo ne samo demografsku sliku domovine nego i revitaliziralo hrvatsko gospodarstvo. Naravno da pozdravljamo i cijenimo svaki napor Vlade RH kako bi se stanje popravilo. Studij demografije i izvandomovinstva, koji je ovih dana promoviran, je i te kako dobro došao.
- Tražimo od Vlade RH da kroz zakone suzbije sve agresivnije nalete takozvanog komunističkog antifašizma. Domovinski rat je bio antifašistički. On je stvorio neovisnu i suverenu Hrvatsku državu. Partizansko-komunistički pokret je proizveo Jugoslaviju a ne, kako određene grupacije tvrde, udario temelje hrvatskoj suverenosti. Zar Vijeće Europe nije komunizam stavilo u isti koš sa nacizmom i fašizmom ? Tražimo da se to, kao i u svim EU zemljama, poštuje. Komunistička ideologija kao i njihovi simboli ne smiju bit izazov drugim totalitarnim ideologijama.
- Hrvatski svjetski kongres, čiji članovi dragovoljno i vlastitim sredstvima ulažu svu svoju energiju za što učinkovitije povezivanje svoje domovine i izvandomovinstva, očekuje od službene domovine da učinkovito pomogne u tim nastojanjima. Za to je dobar primjer najnovija zajednička suradnja hrvatskih državnih institucija i HSK u organiziranju Hrvatskih svjetskih igara 2017. u Zagrebu, kao i nadolazećih 2020. također u Zagrebu.
- U ovom zabrinjavajućem rasulu hrvatskoga političkog života, dajemo svesrdnu podršku svima u hrvatskom narodu, koji ne razbijaju, nego svim silama povezuju cjeloviti hrvatski korpus, a za opće dobro hrvatskoga naroda. Potičemo da takav duh i pristup prevlada na slijedećim izborima u Republici Hrvatskoj.
Sudionici Godišnje skupštine Hrvatskog svjetskog kongresa u Mostaru