„Vjenceslav Čižek“ – knjiga
U čast i spomen Vjenceslavu Čižeku, rođenom 28.2.1928., a preminulom 25.11.2000. godine, uz 19. godišnjicu smrti, autori Malkica Dugeč i akademik Josip Pečarić u suizdavaštvu s Hrvatskim svjetskim kongresom, izdali su knjigu naslova „Vjenceslav Čižek“.
Akademik Josip Pečarić hrvatski je publicist, matematičar i akademik HAZU-a. Tijekom života zaprimio je brojne nagrade, od čega i Red Danice hrvatske s likom Ruđera Boškovića, 1996. godine. Uz svoju kolegicu, hrvatsku književnicu i kulturnu djelatnicu, Malkicu Dugeč, koja se nakon emigracije u Njemačkoj vratila u svoju domovinu, akademik Pečarić napisavši navedenu knjigu, hrvatsku, ali i svjetsku javnost, približit će radu i životu hrvatskoga domoljuba, Vjenceslava Čižeka.
Promocija knjige započela je u Zagrebu, a održat će se i u Njemačkoj i Švicarskoj te u ostalim zemljama svijeta.
Biografija
Vjenceslav Čižek bio je hrvatski pjesnik, publicist, filozof, dugogodišnji politički emigrant i višegodišnji robijaš u jugoslovenskim zatvorima. Rođen je u Crnoj Gori, studirao je i živio u Sarajevu, a zbog svojih političkih uvjerenja mnoge godine proveo je u zatvorima u Zenici i Sremskoj Mitrovici, te u emigraciji u Njemačkoj.
Najpoznatije zbirke njegovih pjesama su „Krvopisi predsvanuća“ (1989.) i „Bosonoga prašina“ (1994.). Satirične listiće „Ljekovito trnje“ napisao je 2000. godine, a poslije njegove smrti izašli su i zapisi iz tamnice pod nazivom „U raljama zloduha“. Iz zeničkog zatvora Čižek je izašao slijep, a u pisanju mu je pomagala supruga koja je zapisivala ono što bi joj on diktirao te su na taj način njegova djela ostala i sačuvana.
Nakon duge i teške bolesti, umro je u Dortmundu, 25.11.2000. godine, a pokopan je u Sinju.
Pjesma koja je u njegov nadgrobni spomenik uklesana kao epitaf glasi:
„Bijah samo jedno zrno,
U Božjoj žitnici,
Tek jedan kamičak
U Katedrali hrvatske slobode.“