U POVODU 200 OBLJETNICE ROĐENJA: Skladatelju Franzu von Suppeu u Zadru otkrivena spomen ploča, na inicijativu iz Beča
U povodu 200. obljetnice od rođenja najznačajnijeg predstavnika bečke operete, skladatelja i dirigenta hrvatskog podrijetla Franza von Suppea (1819. Split-1895. Beč), početkom tjedna je na fasadi franjevačkog samostana na Trgu sv. Frane u Zadru ovom hrvatskom glazbenom velikanu otkrivena spomen ploča, djelo Nere Nejamšić Kozine iz PIN studija.
Otkrili su je zamjenik zadarskog župana Šime Mršić i gradonačelnik Zadra Branko Dukić nakon što ju je prethodno posvetio fra Ante Kekez, gvardijan franjevačkog samostana, izvijestio nas je dr. phil. Marijan Brajinović, osnivač i prvi predsjednik Austrijsko-hrvatskog društva u Beču i ministarski savjetnik, koji je inicirao postavljanje spomen ploče u Zadru, a prethodno i u Splitu 1998. godine u suradnji Austrijsko-hrvatskog društva Beč i Hrvatsko-austrijskog društva iz Splita.
Kako je dr. Brajinović rekao, nakon otkrivanja spomen ploče u Zadru, svečani program nastavljen je u arkadama samostana nastupom sopranistice Nele Šarić,koja je uz pratnju Blanke Aždajić na glasoviru izvela dvije Suppeove skladbe: „Salve Regina“ kao i kratki isječak iz operete „Zehn Mädchen und kein Mann“.
Glumac Duško Modrinić je pročitao dva pisma velikog glazbenika, koje je napisao poznatom zadarskom povjesničaru i franjevcu Donatu Fabijaniću , a iz kojih se, kako je napomenuo Brajinović, „isčitava velika ljubav i povezanost umjetnika s gradom njegova djetinjstva“.
Ideja o spomen ploči
Franz von Suppe rođen je u Splitu i s pet mjeseci doselio je u Zadar gdje je živio do svoje sedamnaeste godine. Nakon toga je otišao u Beč, u kojem je stekao svjetsku slavu rekla je na svečanosti Melita Ivković, ravnateljica Koncertnog ureda Zadar koji je, između ostalog, kako nas je izvijestio dr. Brajinović, organizirao po školama natječaj pisanja uradaka na temu Franz von Suppe, a najbolji su radovi nagrađeni.
O tome kako je oživotvorena njegova ideja da se Suppeu u Zadru postavi spomen ploča dr. Brajinović nam je rekao:
„Pozitivno je i hvale vrijedno da su se Grad Zadar i zadarsko Sveučilište priključili ovoj inicijativi da u ime Hrvatskog svjetskog kongresa u Austriji bude postavljena spomen ploča ovom hrvatskom glazbenom velikanu.
Time je nastalo kolosalno čašćenje ovog glazbenika koji je svoje prve glazbene korake počeo u Zadru, a koje ima više „otaca“, kao što su Koncertni ured Grada Zadra, Hrvatski svjetski kongres u Austriji i Grad Zadar. Zadar je time postao bogatiji za još jednu kulturnu znamenitost koja ukazuje na velikog glazbenika koji je stanovao tik uz crkvu sv. Donata, samo par metara od mjesta gdje se održavaju Donatske večeri. A to sigurno nije slučajnost“.
Otac bečke operete
Dr. Brajinović je dodao kako Austrijsko-hrvatsko društvo u Beču nije htjelo iz njemu nerazumljivih razloga odnosno nespremnosti financijske naravi upustiti se u realizaciju njegove ideje o postavljanju spomen ploče, te je zahvalan Hrvatskom svjetskom kongresu u Austriji da je to učinio i tako uveličao obilježavanje 200. obljetnice rođenja Franza von Suppila, koja je prošle godine obilježena nizom kulturnih priredbi i događaja.
„Ideja je pala na plodno tlo jer je doc. dr. sc. Katica Burić-Ćenan s zadarskog Sveučilišta odmah obećala podržati realizaciju ovog projekta.
Sretna je okolnost i to da je i pročelnica Upravnog odjela za kulturu i šport Zadra Dina Bušić diplomirana muzikologinja, te je u godini obilježavanja 200. obljetnice Suppeovog rođenja docentica Burić-Ćenan organizirala Okrugli stol u Austrijskoj biblioteci Dr. Alois Mock s 12 predavanja o životu i djelima hrvatskog glazbenog velikana.
Predavač iz Austrije bio je dr. Andreas Weigel, koji je kratko prije toga objavio monografiju o Franzu von Suppeu s mnoštvom novih podataka o glazbeniku“, ispričao nam je dr. Brajinović, pobrojavši još neka druga događanja u čast Suppeove obljetnice održana lani, kao što je nastup Zbora HRT-a pod ravnanjem Tomislava Fančinija sa Suppeovom „Missom Dalmaticom“ u zadarskoj katedrali povodom Dana Grada Zadra.
„Franz von Suppe skladao je svoju „Missu Dalmaticu“ za troglasni zbor i orgulje kao 15-godišnjak, a praizvedena je u franjevačkoj crkvi u Zadru još davne 1.832.godine, godini u kojoj je njegova majka odlučila otići u Beč“, rekao je dr. Brajinović.
Što se tiče Franza von Suppea, kojeg mnogi smatraju „ocem bečke operete“, a čija je čežnja za Zadrom, gradom njegova djetinjstva prepoznatljiva u mnogim njegovim djelima, dr. Marijan Brajinović, bečki Hrvat i povratnik u Zadar je ustvrdio kako „u Austriji postoji više spomen ploča kao i nekoliko ulica nazvanih po Franz von Suppeu, te da bi bilo lijepo da i Grad Zadar po ovom glazbeniku svjetskog glasa i hrvatskih korijena, koji je svoje prve korake napravio u Zadru, imenuje jednu od svojih ulica“. Poznavajući agilnog dr. Brajinovića, novi projekt očito je na pomolu!
Preuzeto: Fenix-magazin/MD/Snježana Herek