JAVNO PISMO HSK CH/FL – ZA KONAČNU HRVATSKU RAVNOPRAVNOST U BIH
Hrvatski svjetski kongres Švicarske i Lichtensteina uputio je javno pismo na adrese Predsjedništva BiH, visokog predstavnika EU-a Christiana Schmidta, predsjednika HDZ-a BIH Dragan Čovića, predsjednika RH Zorana Milanovića i premijera RH Andreja Plenkovića. Pismo prenosimo u cijelosti:
“Poštovana gospodo,
sa svoga godišnjeg sastanka IO u Oltenu u Švicarskoj 20. studenoga 2021. Hrvatski svjetski kongres (HSK) Švicarske i Lichtensteina, zbog eskalacije krize koja ne prestaje u BiH, dolazimo Vam sa sljedećom zamolbom i prijedlogom.
Vrlo je čudno i sumnjivo te u danim mogućnostima neshvatljivo, da se ni nakon četvrt stoljeća nakon sporazuma u Daytonu i Washingtonu u BiH ne postupa prema tim sporazumima. Za to najvišu odgovornost snosi EU i SAD koje su dosad svojim postupcima preko nesposobnih i jednostranih svojih predstavnika samo pogoršavali nacionalne odnose između Bošnjaka, Srba i Hrvata, te tako sprječavali normalno funkcioniranje i svekoliki napredak države BiH.
Ta neučinkovitost EU-a i SAD-a u BiH i nepoštivanje rečenih sporazuma, doveli su do zahtjeva iz Republike Srpske za povratak nadležnosti s države i osnivanje vlastitih entitetskih institucija sve do odcjepljenja, a u Federaciji BiH s bošnjačke strane do stalnog gaženja i onemogućavanja hrvatske konstitutivnosti sa svim pratećim pogubnim posljedicama za mir, prosperitet i postojanje države BiH.
Svim silama podržavamo uistinu autentično zauzimanje za opće dobro države BiH i hrvatskog naroda u njoj predsjednika Dragana Čovića, hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i predsjednika RH Zorana Milanovića, koji je na nedavnom 76. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku pred cijelim svijetom progovorio i o stanju Hrvata u BiH, pa nitko od moćnika u svijetu ne može reći da mu je ovakvo stanje bilo nepoznato:
„…Na neki način, BiH je temelj za mir i sigurnost u široj regiji. Nejednakost njezinih konstitutivnih naroda predugo je neriješena. Izborne reforme trebale bi omogućiti svakom konstitutivnom narodu – Bošnjacima, Srbima i Hrvatima – da biraju svoje predstavnike na svim odgovarajućim političkim razinama. Hrvati Bosne i Hercegovine nisu bili u mogućnosti iskoristiti ovo pravo. Nije stoga čudno što se osjećaju marginalizirano i obespravljeno…“.
FACIT: Kao što smo od osnutka HSK 1993. predlagali, ponavljamo: Bosna i Hercegovina dala bi se najbolje urediti po belgijskom ili švicarskom modelu. Ova mala Švicarska, na temelju uvažavanja četiri službena jezika i dvije vjerske denominacije, izvrsno funkcionira čak kroz 26 u kantona, nezavisnih u većini svekolikog društvenog djelovanja. Tako svaki od kantona ima vlastiti ustav, skupštinu, vladu i sudove. Veličine kantona također su vrlo raznolike: variraju od 37 do 7 105 km², te od 14.900 do samo 1.244.400 stanovnika. I tako su u njoj svi zadovoljni.
Takvo zadovoljstvo i prosperitet želimo i svojoj drugoj državi Bosni i Hercegovini i vjerujemo da domaći i međunarodni čimbenici okrenuti općem Dobru, mogu to bez daljnjeg odgađanja učiniti i za sve ljude u njoj. EU i SAD imaju moć i odgovornost pred cijelim svijetom da to bez daljnjeg odugovlačenja i učine!”
ZA HSK: Vinko Sabljo, predsjednik