HSK Njemačke: PRIOPĆENJE HRVATSKOG SVJETSKOG KONGRESA SR NJEMAČKE O MEDIJSKOM OBJAVLJIVANJU NACRTA „REZOLUCIJE O BIH“ NJEMAČKOG BUNDESTAGA
S iznenađenjem i nevjericom primili smo informaciju iz medija trećih država o objavljivanju povjerljivog nacrta dokumenta Bundestaga pod radnim naslovom „Rezolucija o BiH“, koji se svakako tiče građana BiH, od kojih veliki broj njih živi u SR Njemačkoj. Mnogi od njih su preko svoijh udruga članovi Hrvatskog svjetskog kongresa. Značajan broj njih izražava svoje iznenađenje činjenicom da tako važni dokumenti, poput rezolucije Bundestaga o BiH, mogu i prije samog usuglašavanja biti objavljeni u medijima stranih, trećih država.
Nacrt rezolucije je već sam po sebi iznimno tendenciozan pa i štetan za interese svih naroda i građana BiH. Zbog toga smo zabrinuti da se o samom dokumentu nije provela prava rasprava, već je on i prije usvajanja obznanjen u stranim medijima. Na svima nama je da se zapitamo zbog čega, u koje svrhe, za čije interese? Vjerojatno nekome odgovara da se čuje samo jedno mišljenje, jedan stav – koliko god on bio kriv.
Dokument ovakvog značenja treba odgovarati istini. A istina je da u BiH sva tri naroda – Hrvati, Bošnjaci i Srbi, kao i svi građani BiH, trebaju biti ravnopravni. Upravo onako kako to nalaže Ustav BiH – Daytonsko-pariški sporazum. U samom nacrtu toga dokumenta nema ni traga ni glasa o ravnopravnosti svih naroda i građana BiH. To nam se čini vrlo štetnim za budućnost ove države. Zbog toga se zalažemo za to da se u dokumentu navedu baš sve relevantne odluke međunarodnih sudskih tijela, kao i Ustavnog suda BiH, uključujući i presudu u predmetu Ljubić, koja je, naime, izostala.
Vjerujemo kako postoji konsenzus da su svi oblici neravnopravnosti i diskriminacije prema svim narodima i građanima BiH neprihvatljivi. Posebice se dokument ni na koji način ne očituje o onom što je ključno – da netko drugi može birati nekome drugome predstavnike u nadležnim tijelima BiH. To nisu europske vrijednost. Mislimo da jedna Rezolucija BiH mora odražavati i te temeljne principe. Uostalom, upravo je tu riječ o vladavini prava, toliko bitnom, ključnom elementu naših europskih vrijednosti, kojima bi upravo trebala težiti i BiH koja će, nadamo se, uskoro postati kandidatom za članstvo u EU.
Uvjereni smo da upravo to treba biti temelj dokumenata o BiH. Nažalost, to nije vidljivo u nacrtu ove rezolucije. Nadamo se da to nije razlog potpuno nevjerojatnog “puštanja” u medijski prostor treće države ovako važnog dokumenata. Zbog toga se zalažemo za demokratsku, stručnu i otvorenu raspravu o budućnosti BiH, a ne za korištenje političkih “spinova”, dezinformacija i zloupotrebu javnog prostora. I to upravo na štetu onih zbog kojih bi se takvi dokumenti i trebali donositi – svih naroda i građana BiH.
Uz srdačne pozdrave
Franjo Akmadža, predsjednik