SVJETSKI DAN KRAVATE: HRVATSKI SVJETSKI KONGRES S PONOSOM PODRŽAVA OVAJ VAŽAN DAN (18. LISTOPADA)
Kravata je dio mode već više od tri stoljeća, od 17. stoljeća kada su hrvatski vojnici prvi put nosili cravate. Kravata se izvorno zove “cravat”. Taj naziv potječe od francuske riječi “Croat” jer su hrvatski vojnici nosili ovakav oblik kravate tijekom Tridesetogodišnjeg rata.
Tridesetogodišnji rat, koji se vodio od 1618. do 1648. godine, bio je veliki vjersko-politički sukob u Europi. Rat je započeo kao sukob između protestantskih i katoličkih država u Svetom Rimskom Carstvu, ali je ubrzo postao širi sukob s uključenjem mnogih europskih država. Hrvatski vojnici su sudjelovali kao pješačke i konjaničke trupe, poznate po svojoj hrabrosti i vještini.
Njihova uloga bila je ključna u brojnim bitkama, posebno u bitkama kod Lützena i Nördlingena u Njemačkoj. Hrvatski vojnici su bili poznati po svojoj vještini u upotrebi arkebuze. Arkebuz je starinsko oružje koje se koristilo u srednjem veku i renesansi. To je tipično jednočlano puškasto oružje koje se pokreće manualno, odnosno pomoću poluge.
Pobjednik Tridesetogodišnjeg rata bio je Sveto Rimsko Carstvo (Habsburška Monarhija) koja je potpisala Westfalski mir 1648. godine. Westfalski mir postavio je temelje za moderni međunarodni poredak i koncept suverenih država.
U 17. stoljeću, vojnici su nosili kravate iz praktičnih razloga, jer su pomagale pri učvršćivanju i zatvaranju odjeće. Također su imale simbolično značenje, predstavljajući čast, rang i hrabrost vojnika.
Neki od istaknutih hrvatskih vojnika tijekom Tridesetogodišnjeg rata bili su: Nikola VII. Zrinski bio je poznat po svojoj hrabroj obrani Sigeta, Juraj Ratkaj kao ugledni povjesničar i vojni zapovjednik, Nikola Ostrošić zbog svoje vještine u ratovanju, a Nikola Kapilet kao istaknuti zapovjednik i strateg. Ovi vojnici su se istaknuli svojom hrabrošću i vještinama na bojištu, doprinijevši hrvatskoj vojnoj slavi.
Kao Hrvati, možemo s ponosom reći da je kravata simbol hrvatske kulturne baštine.
Elegantna i prepoznatljiva, kravata predstavlja naš narod i njegov doprinos svjetskoj modi i kulturi. Nositi kravatu znači nositi povijest, tradiciju i identitet Hrvatske sa sobom u svakom dijelu svijeta. Dakle, više od 300 godina povijesti nosimo oko vrata! Elegancija s naslijeđem krasi hrvatski narod!
Piše: Anamarija Manestar, dopredsjednica HSK-a za Europu